Čo môže spôsobiť ultraortodoxná demografická revolúcia v Izraeli?

Demos“ je grécky „politický ľud“, do ktorého sa obvykle neradia cudzinci a návštevníci. „Demokracia“ tým pádom „vláda ľudu“ a „demografia“ štúdium toho, ako ten ľud vlastne vyzerá.

Málokto si však kladie otázku, či demokracia môže vydržať zásadné demografické zmeny, a keď áno, nekladie ju radšej nahlas. V Európe sú totiž demografické zmeny napospol spojené s masovou migráciou z Afriky a Blízkeho východu, takže okolo nich panuje atmosféra strachu. Verejne konštatovať, že v meste s 30 percent moslimami budú panovať menej liberálne pomery, než keby ich tam bolo jedno percento, znamená koledovať si o obvinenie z „rasizmu“, dnešného ekvivalentu stredovekého rúhania. A to sa chce málokomu.

Súčasné nepokoje v Izraeli sú však zaujímavým príkladom toho, že na zmeny demografie, ktoré nahlodávajú fungovanie demokracie, nie je potrebná imigrácia. Izrael má, samozrejme, aj určité problémy s ilegálnou imigráciou z Ázie a Afriky, ale ten skutočný politický problém tvorí ultraortodoxná komunita, kedysi nepočetná, až zanedbateľná, dnes, naopak, pomerne početná. Ultraortodoxní židia, charedim, majú fantastickú pôrodnosť, jednu z najvyšších na svete. Zaostáva za nimi aj Etiópia a Nigéria. Ich podiel na obyvateľstve Izraela teda systematicky rastie, a keďže židovský štát je demokracia, úmerne tomu rastie aj ich podiel na politickom rozhodovaní v krajine.

Súčasná Netanjahuova vláda sa opiera o ultraortodoxné strany a sekulárnejším obyvateľom Izraela to začína liezť krkom. Musia totiž to veľké množenie svojich bratrancov sponzorovať, a to v podobe sociálnych dávok, ako aj v podobe špeciálnych štipendií pre nepracujúcich „študentov Tóry“. Koľko ich štát veľkosti Izraela potrebuje? Rozhodne menej, než koľko ich má. Zhruba polovica ultraortodoxných mužov totiž nepracuje.

Marian Kechlibar

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Štandard na mesiac

iba 7,99€— každý mesiac

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Štandard na rok

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]