Indonézska sopka Merapi opäť eruptovala. Vychrlila horúci popol a lávu

Muži sledujú ako sopka Merapi chrlí vulakanický materiál počas erupcie v sobotu 11. marca 2023. Foto: TASR/AP

K erupcii indonézskej sopky Merapi, jednej z najaktívnejších na svete, došlo v piatok neskoro večer a v sobotu pokračovala v chrlení horúceho sopečného popola a lávy, informovala agentúra AFP.

Zábery lávy vytekajúcej z krátera sopky a hustý mrak horúceho dymu stúpajúci do výšky 1 300 metrov zverejnili indonézski vulkanológovia z vládneho pozorovateľského centra. Zároveň upozornili miestnych obyvateľov, aby boli v strehu najmä v súvislosti so sopečnými bahennými prúdmi, a to predovšetkým, keď v okolí Merapi prší.

Erupciu tejto sopky zaznamenali aj minulý týždeň, pričom sopečný popol zasypal najmenej osem dedín v jej okolí, píše AFP.

Merapi, ktorej názov v preklade znamená „ohnivá hora“, sa nachádza na hraniciach indonézskych provincií Centrálna Jáva a Jogjakarta vo vzdialenosti zhruba 400 kilometrov juhovýchodne od metropoly Jakarta.
Sopka s prestávkami eruptuje už od roku 2020, v dôsledku čoho museli byť evakuované tisíce ľudí. K poslednému väčšiemu výbuchu tohto vulkánu došlo v roku 2010. O život vtedy prišlo viac než 350 ľudí a ďalších 400-tisíc muselo opustiť svoje domovy.

Vulkanológovia minulý týždeň uviedli, že sopka zažíva najaktívnejšie obdobie od roku 2021.

(tasr)

Ďalšie články