Preč s náhubkovými paragrafmi

Ilustračné foto: Profimedia.sk

Josef Skála, Vladimír Kapal a Juraj Václavík vo verejnom vysielaní spochybnili sovietsku zodpovednosť za masovú vraždu zajatých poľských dôstojníkov v roku 1940 v Katyni. Zločin pripisujú nacistickému Nemecku. Začiatkom mesiaca ich za to za súd v Česku odsúdil na päťročnú podmienku. Rozsudok padol v politickom procese, ktorý do demokratického režimu nepatrí.

V dvoch veciach možno napriek tomu dať súdu za pravdu. Sovietsku zodpovednosť za katynský zločin možno považovať za preukázanú. Nie je dôvod revidovať prevládajúci pohľad, že išlo o zločin stalinizmu odhalený nacistami. Rovnako sú namieste obavy z totalitných ideológií, pred ktorými sudca varoval pri vynesení rozsudku.

Petr Drulák

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]