Spotrebitelia nemajú len krátku pamäť, ale aj nie príliš veľkú fantáziu. Neznepokojuje ich vehemencia, s akou európske autority tlačia na osekanie všetkých paralelných systémov k fiat menám.
Už sme viackrát hovorili o takzvaných CBDC, teda central bank digital currencies, alebo digitálnych menách centrálnych bánk. Spomínali sme aj to, že tieto pripravované CBDC budú vlastne platformami či systémami, ktoré dovolia štátu získať stopercentnú kontrolu nad všetkým spotrebiteľským správaním a platbami v ekonomike. Aby však táto snaha bola naplno úspešná, je ešte potrebné odstrániť všetku konkurenciu CBDC. Teda odstrániť všetky paralelné platobné systémy, ktoré pod kontrolou štátu nie sú.
A tieto štátom nekontrolované platobné systémy sú v podstate tri: Po prvé hotovosť. A my všetci vieme, že štát proti hotovosti bojuje, a teraz už aj vieme prečo. Zámienka, že hotovosť slúži na pranie špinavých peňazí, je vykonštruovaná.
Po druhé, je to zlato. Preto tiež bolo fyzické držanie zlata v niektorých obdobiach a v niektorých krajinách v minulosti zakázané. Málokto napríklad vie, že držanie fyzického investičného zlata, do ktorého nepatria šperky, nebolo v Československu povolené od roku 1949 a tento zákaz sa zrušil až v roku 1990. Známejšie je, že držanie zlata bolo zakázané v roku 1933 aj v USA a v ďalších krajinách.
A tretím paralelným platobným systémom sú kryptomeny. A tak niet div, že sú centrálnym bankám veľkým tŕňom v oku.