Hospodárska vojna s Ruskom sa posunula na novú úroveň. Má aj prvé obete. A bude ich viac

Spoločnosť Rosneft v Moskve. Foto: Profimedia

Kremeľ začal brať majetky zahraničných firiem do vlastnej správy. Putinovo opatrenie prichádza najmä ako reakcia na spor ruskej štátnej spoločnosti Rosnefť s nemeckou vládou. Ide aj o vztýčený prst pre západných lídrov, ktorí dlhodobo koketujú s myšlienkou použitia zmrazených ruských aktív na financovanie pomoci Ukrajine.

Prevzatie a dočasná správa majetkov, ktoré v Rusku vlastnia dve európske energetické spoločnosti – fínska firma Fortum a nemecká Uniper –, sú výstražným príkladom otvorenia nového frontu ekonomickej vojny. Deje sa tak na základe Putinovho dekrétu z konca apríla. Ruský prezident ním umožnil zaviesť dočasnú štátnu kontrolu nad majetkom spoločností alebo jednotlivcov z nepriateľských štátov, ktoré robia alebo hrozia podobnými krokmi.

Samuel Kolesár

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]