Pohľad kňaza na náhradné materstvo a otázka (nielen) pre kráľovskú rodinu

Princezná Carina a princ Gustav. Foto: Profimedia.sk

Smieme všetko, čo môžeme? Táto otázka opäť zaznela v mediálnom priestore po tom, ako dánske médiá v apríli informovali o prírastku do tamojšej kráľovskej rodiny. Záležitosť je totiž okorenená jedným „malým“ detailom. Bude to prvé dieťa, ktoré sa do kráľovskej rodiny narodí formou takzvaného náhradného materstva.

Konkrétne sa má stať novým členom rodiny princeznej Cariny Axelssonovej a princa Gustava, ktorý je synovcom dánskej kráľovnej Margrethe II. „Princezná Carina a princ Gustav Sayn Wittgenstein Berleburg očakávajú svoje prvé dieťa začiatkom leta. Pár sa uchýlil k náhradnému materstvu. Princezná Carina a princ Gustav sa tešia z tejto príležitosti a ďakujú všetkým, ktorí im pomohli nájsť legálny spôsob, ako to dosiahnuť,“ uvádza sa v oficiálnych vyhláseniach, ktoré prostredníctvom svojho hovorcu zverejnila kráľovská rodina 18. apríla.

Štatisticky sa Dánsko nachádza na čele rebríčka v počte detí narodených pomocou technológií asistovanej reprodukcie, ktoré tvoria zhruba desatinu z celkového počtu narodených detí a krajina je dnes po Izraeli na druhom mieste v počte IVF zákrokov (in vitro fertilizácia).

Množstvo kontroverzií a protestov vyvolal zákon, ktorý v roku 1997 vylúčil z procesu umelého oplodnenia slobodné dievčatá a lesbické páry, no o desať rokov neskôr už nová legislatívna norma umožnila financovanie programov IVF bez ohľadu na sexuálnu orientáciu alebo rodinný stav.

Argumenty a úskalia

Napriek liberalizácii je v Dánsku zakázaný komerčný formát náhradného materstva a neplodný pár si dieťa môže nechať vynosiť bezodplatne. Podobne ako v Spojenom kráľovstve, Grécku, Kanade, Indii a iných krajinách spôsobuje táto altruistická forma surogácie, že náhradných matiek je v praxi veľmi málo.

V prípade kráľovskej dvojice však vyvstáva právny problém, o ktorom sa zatiaľ taktne mlčí. Krajinou trvalého pobytu Gustava a Cariny je totiž Nemecko, kde je akákoľvek forma náhradného materstva zakázaná. Častým javom je „pôrodná“ turistika, keď si páry surogáciu objednajú v krajinách, ktoré ju dovoľujú. Problematická je však následná registrácia a udelenie štátnej príslušnosti dieťaťu narodenému zo surogátneho materstva v domovskej krajine rodičov – objednávateľov, ktorá náhradné materstvo legislatívne nepripúšťa.

Bibliou proti kresťanom

Medializovaná záležitosť „prenájmu maternice“ kráľovskou rodinou oprášila okrem právnych najmä etické otázky.

(viac…)
Rastislav Čižik

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]