Čo môže nastať, ak Spojené štáty nezabránia platobnej neschopnosti

Najpodstatnejšou ekonomickou správou tohto týždňa je, že dohoda o zvýšení amerického dlhového stropu stále neexistuje. A teraz už to začína byť vážne zaujímavé.Americká ratingová agentúra Fitch už zhoršila výhľad ratingu Spojených štátov na negatívny. To v praxi znamená, že by mohla v najbližších mesiacoch rovno zhoršiť celé hodnotenie úverovej spoľahlivosti krajiny z aktuálnych AAA, teda najvyššieho možného hodnotenia.Americká ministerka financií Yellenová neprestáva varovať pred dôsledkami, pokiaľ sa nenájde zhruba do nedele dohoda. Do nedele preto, aby 1. júna nezostali USA finančne na suchu. K tomu ešte potrebujú určitý časový vankúš, aby zvýšenie dlhového stropu mohol schváliť Senát a podpísať prezident.Yellenová však urobila jednu strategickú chybu – rovnakú chybu, akú nedávno urobilo vedenie dnes už padlej americkej banky: odmietla oznámiť akékoľvek scenáre a podrobnosti. A to finančný trh vážne nemá rád. Keď existuje problém, je nutné maximálne zvýšiť transparentnosť. Kde je zahmlievanie, tam problém začne narastať.

Americká ministerka financií Janet Yellenová Americká ministerka financií Janet Yellenová. Foto: TASR/AP

V jednom má však Yellenová pravdu. Tvrdí totiž, že teraz vidíme iba začiatok možného stresu na finančných trhoch. Z jej slov síce nevyplynulo celkom jasne, či tým má na mysli stres v dôsledku možnej platobnej neschopnosti USA, alebo ešte väčšie skomplikovanie situácie v americkom bankovom sektore v dôsledku náhleho zdraženia úverov.

Či tak, alebo onak, v oboch smeroch ide zrejme len o začiatok. Akcie totiž začínajú reagovať na možné vyhlásenie platobnej neschopnosti čoraz citlivejšie. Pokiaľ dohoda nebude uzavretá počas víkendu, v pondelok sa prebudíme do sveta, kde burzy pôjdu z vŕšku.

Dôjde však k tomu? Nedohodnú sa americkí politici so zmyslom pre mediálnu drámu v poslednej sekunde? Štatisticky vzaté je to pravdepodobné. Ale reálne si tým byť istí nemôžeme. Čo sa stane, ak v pondelok ráno dohoda o zvýšení dlhového stropu predsa len stále nebude na svete? Akcie budú klesať. Ceny dlhopisov budú klesať a ich výnosy do splatnosti porastú. Dolár bude oslabovať kvôli výpredajom amerických cenných papierov. A zlato porastie.

Rokovanie o takzvanom dlhovom strope je v USA bežnou záležitosťou. Pravidelné zdvíhanie dlhového stropu v USA je proces, ktorý umožňuje vláde požičiavať si peniaze na pokrytie svojich výdavkov a záväzkov. Dlhový strop je zákonný limit stanovujúci, akú maximálnu sumu môže vláda dlhovať. Ak by limit nebol zvýšený, USA by sa dostali do platobnej neschopnosti.

https://standard.sk/361055/biden-a-mccarthy-sa-dohodli-na-zvyseni-dlhoveho-stropu-usa-tak-platobna-neschopnost-nehrozi/

V prvej fáze by vláda bez možnosti požičiavať si peniaze nebola schopná pokryť svoje výdavky a záväzky, ako sú platy vojakov, dôchodky, sociálne dávky alebo splátky dlhu. Štátni zamestnanci by preto museli odísť na vynútenú dovolenku. V týchto prvých dňoch po náraze na dlhový strop by sa preto ministerstvo financií muselo rozhodnúť, ktoré platby má prednostne uspokojiť a ktoré odložiť alebo znížiť. Toto sa už v histórii aj stalo – a takýto výpadok na pár dní by bol nepríjemný, ale nie zničujúci.

Ak by sa však nepodarilo vymaniť z tejto situácie napríklad do týždňa, dôsledky pre americkú aj svetovú ekonomiku by už začínali byť úplne zásadné. Svojím rozsahom by sme to smelo mohli prirovnať napríklad k lockdownom v priebehu covidu.

Veľmi rýchlo by došlo k strate dôvery investorov v americký dolár. Tiež by sa zvýšili náklady na požičiavanie pre vládu aj súkromný sektor, takže by sa výrazne zhoršila platobná morálka. A iste si dokážete predstaviť, že také náhle a plošné zhoršenie platobnej morálky by bolo poslednou ranou z milosti pre nalomené americké banky, ktoré sa stále nemôžu plne vymaniť z nedávnej a len dočasne odloženej bankovej krízy.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.