ŠÚKL: Zo Slovenska sa nelegálne vyviezli lieky asi za 4,1 milióna eur
Vývoz liekov zaznamenali v 17 lekárňach v Bratislavskom, Nitrianskom, Banskobystrickom, Prešovskom a Košickom kraji. „Vykonali sme cielené inšpekcie na celom území SR, pričom sa v uvedených lekárňach potvrdil protizákonný vývoz liekov do zahraničia," ozrejmil riaditeľ Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Peter Potúček.
Ústav priblížil, že lekárne na základe falšovaných lekárskych predpisov či opakovane použitých receptov objednávali lieky z takzvaného emergentného systému. Zároveň získané lieky lekárne sprostredkovali na ďalší predaj do inej lekárne.
„Prostredníctvom národného verifikačného systému, ktorým je možné na základe špecifických údajov sledovať pohyb každého jedného balenia lieku, bolo zistené, že lieky boli vyvezené do zahraničia," doplnil Potúček. Štátny ústav navrhuje udelenie pokuty v hornej polovici zákonnej sadzby, ktorú môže udeliť Ministerstvo zdravotníctva SR.
(tasr)