Kasanka vystúpila na festivale pod Javorinou

Lubina Roh - Folklórna skupina Kasanka z Moravského Lieskového vystúpila na Podjavorinských folklórnych slávnostiach.

Dievčatá z Folklórneho súboru Kasanka z Moravského Lieskového

Folklórna skupina Kasanka dostala priestor na svoje predstavenie v posledný, tretí deň 8. ročníka folklórnych slávností. Nedeľné popoludnie tak ožilo spevom a tancom skupiny, ktorá združuje účinkujúcich všetkých vekových kategórii. Spoločne si pre divákov pripravili pestré polhodinové pásmo.

„Tento areál je neskutočne krásny, má svojho ducha, svoje genius loci a zaslúži si, aby si ho ľudia užívali plnými dúškami. Aj preto skrsla myšlienka folklórnych slávností, pretože sem do tohto regiónu folklór patrí,“ povedal starosta obce Lubina Martin Beňatinský, ktorý pred desiatimi rokmi, spolu s bývalým starostom Bziniec pod Javorinou Pavlom Bahníkom, stál pri zrode Podjavorinských folklórnych slávností.

„Folklórna skupina Kasanka sa snaží uchovávať a dodržiavať tradície, aby po nás niečo zostalo. Aby aj tie deti a generácie po nás našli niečo, čo bolo kedysi, kedysi dávno,“ prezradila po úspešnom vystúpení umelecká vedúca Kasanky Monika Škundová.

Členka skupiny Alena Turiaková vysvetlila význam nárečia vo vystúpení. „Okrem toho, že tancujeme, spievame, tvoríme všelijaké scénky, musíme „vyprávať“ aj po lieskovsky. Je to také nárečie, ako sa u nás tak tvrdo hovorí, „ícit, prícit, páscit“ a všetko možné, takže ináč to my sme typickí Lieskovania,“ dodala usmiata folkloristka.

Predstavujeme Folklórnu skupinu Kasanka

Folklórna skupina Kasanka vznikla v Moravskom Lieskovom v roku 1976. Za obdobie jej existencie sa v nej vystriedalo viac ako 140 účinkujúcich. Vo svojom programe sa zameriava na neštylizovaný ľudový prejav – spev, tanec, zvyky a tradície ľudovej kultúry svojho regiónu, pričom sa snaží prezentovať ich v pôvodnej forme. V tvorbe vychádzajú z ústneho podania a výskumu u starších ľudí. Vystupujú na akciách v obci, okolí, na folklórnych prehliadkach a festivaloch na Slovensku i Morave. Organizačným vedúcim je Ing. Marcel Nešťák, ktorý skupinu sprevádza na harmonike, umeleckou vedúcou je Monika Škundová.