Zo Spojených štátov prichádzajú v posledných hodinách znepokojujúce správy o dianí na najväčšej kryptomenovej burze sveta Binance. Čelí niečomu, čo by sme asi najlepšie mohli označiť za run na túto burzu.Run spustila žaloba americkej Komisie pre cenné papiere a burzy (SEC) na Binance a neskôr ešte na o niečo menšiu burzu Coinbase. Podľa žaloby vraj „tieto obchodné platformy, ktoré si hovoria burzy, kombinujú množstvo funkcií, pritom porušujú federálne zákony o cenných papieroch“. Samozrejme, že kryptomeny nie sú cenné papiere, ale v USA prebieha silné ťaženie proti kryptosvetu, a tak sa každá malá zámienka hodí. A podľa šéfa SEC údajne minimálne 13 aktív obchodovaných na týchto burzách vraj za cenné papiere považovať možno.Nemôžem pravdaže posúdiť, nakoľko skutočne burza porušovala zákon a nelegálne sa tvárila ako burza, hoci ňou nebola. Nieto aby som mohla posúdiť, či sa dopustila nejakých vyslovených podvodov, ktoré odhalil audit – odhliadnuc od všetkého však nepochybujem, že sa kryptoburzy ocitli najmä v zlý čas na zlom mieste. Znepáčili sa regulátorom volajúcim po silnom štáte a silnej fiat mene. A kryptomeny umožňujú elegantný únik z fiat mien, preto ich principiálne všetci regulátori tak nenávidia. A to pod zámienkou nebezpečenstva pre investorov, prania špinavých peňazí a podvodov.Pravda je však taká, že veľmi obávané digitálne meny centrálnych bánk (CBDC), ktoré sa postupne po svete zavádzajú a zrejme prekopú monetárny svet podobne, ako ho zmenilo zrušenie zlatého štandardu, sú priamou a priznanou konkurenciou práve kryptomenám. Centrálne banky a iní regulátori sa totiž začali cítiť ohrozené kryptomenami. Zoberte si napríklad len to, že tuzemským kryptozmenárňam všetky domáce české banky zrušili účty.Otázka teraz znie, či toto regulatórne ťaženie, uvalenie žaloby a hlavne vyprovokovanie „runu“ na burzy, ich môže nejako poškodiť. Na prvý pohľad by nemalo. Burza nie je banka, burza nemá vklady. Pre lepšie pochopenie: veľký krach na Wall Street v roku 1929 neprežili mnohé obchodované akciové spoločnosti, ale prežila ho burza ako tvorca trhu.
Samozrejme, že mnoho ľudí, ktorí nakúpili kryptomeny, sa dopustili tej ľahkovážnosti, že si ich nechali uložené na serveroch burzy. Ľahkovážne to je preto, že niektoré kryptoburzy už v minulosti hekli a tieto vklady ukradli. Rozumnejšie je nakúpiť na burze kryptomenu a potom si ju uložiť buď vo svojej softvérovej peňaženke, alebo ešte lepšie v hardvérovom trezore. Ale aj keby ľudia vybrali všetky tieto „depozitá“, nemalo by to burzu ovplyvniť, pretože depozitá nie sú súčasťou jej bilancie. Predstavte si to skôr ako presun „súboru“ z jedného úložiska na iné (len tu nejde o súbor).
Napriek tomu burze nemôže byť jedno, ak dochádza k takémuto „runu“. Do štvrtka rána už investori zo svojich účtov vybrali kryptomeny v hodnote zhruba 790 miliónov dolárov, pričom v Binance je uložených vyše 531-tisíc bitcoinov, čo dnes predstavuje 9,4 miliardy dolárov. K piatku budú výbery ešte väčšie, takže sa môžu blížiť k jednej desatine všetkých vkladov. To musí mať, samozrejme, vplyv na kurzy kryptomien, ale aj na dôveru v burzu, ktorej poklesne objem obchodov.