V Sebechleboch a Beluji je po povodni situácia už pokojná
„Voda sa zrejme dostala ešte do ďalších domov, ktoré vlastnia chalupári. Tí ale v týchto dňoch neboli v obci, takže presný rozsah škôd ešte nepoznáme," uviedla.
Povodeň spôsobila veľké škody aj na hlavnej miestnej komunikácii, ktorú poškodila asi na 150 metroch. „Na niektorých miestach je podmytá a narušené je jej podložie," priblížila.
Keďže v obci nie je vodovod, obyvatelia majú teraz problémy s vodou v studniach, ktoré sa pri povodni zaniesli blatom. "Ľudia aktuálne chodia po vodu na družstvo, na pitie si kupujú vodu aj v obchodoch," dodala.
V obci stále platí mimoriadna situácia. S odstraňovaním škôd pomáhajú aj dnes miestni dobrovoľní hasiči.
Obec podľa starostky trpí povodňami z prívalových dažďov neustále. Nachádza sa totiž v lieviku, kde sú dva obecné toky, v ktorých sa pri dlhodobých zrážkach nazhromaždí množstvo vody z okolitých vyššie položených polí. V obci sa pred rokmi zrealizovali aj určité protipovodňové opatrenia, starostka vraví, že pri prívalových dažďoch to nepomáha.
V obci Sebechleby v okrese Krupina, kde bola v piatok situácia najhoršia, je už podľa starostky Terézie Krnáčovej pokoj. „Voda už v obci nie je, z vodnej nádrže nad obcou regulovane odteká miestnym potokom," povedala pre TASR.
V Sebechleboch v piatok ráno voda zaplavila desiatky domov, ako aj námestie v strede dediny. Starostka počas víkendu po domoch spisovala škody.
(tasr)