Vrchol amerických úrokových sadzieb vždy naznačuje riskantnejšiu investíciu do cenných papierov

Možno si niekedy poviete, prečo my ekonómovia často hovoríme napríklad o zvyšovaní úrokových sadzieb v Spojených štátoch – čo máme my Stredoeurópania spoločné s americkými úrokovými sadzbami? Ale ono je to pre nás podstatné.Naše domáce úrokové sadzby nám hovoria, ako budú úročené naše vklady a naše úvery. Kto má len minimálny vklad na bežnom účte, nemá úver alebo ho má zafixovaný a má väčšinu svojich peňazí investovanú – toho domáce úrokové sadzby takmer nemusia zaujímať. Skôr len ako zaujímavosť, pretože majú len istý obmedzený potenciál ovplyvňovať domácu infláciu.

newyorská burza Newyorská burza. Ilustračné foto. TASR/AP

Takého človeka, ktorý má väčšinu peňazí investovanú v cenných papieroch, napríklad aj nepriamo cez penzijné fondy, podielové fondy a ďalšie typy úložiek odvodených od cenných papierov, budú oveľa viac zaujímať práve americké úrokové sadzby. Tie totiž priamo ovplyvňujú pohyb cien cenných papierov. A to aj tých európskych. Takže majú na náš súčasný a budúci majetok dosť zásadný vplyv.

A vedzte, že práve tento vplyv môžeme dnes pozorovať.

Tento týždeň americká centrálna banka Fed po dvojdňovom zasadnutí svojho menového výboru FOMC prerušila doterajšiu sériu desiatich po sebe idúcich zdvihnutí úrokových sadzieb a tentoraz ich už nezvýšila. To sa ešte čakalo. Ale pozor. Fed totiž prekvapil inak. A to tak, že jasne vyhlásil, že do konca tohto roka ešte najskôr dvakrát dôjde k ďalšiemu zvýšeniu úrokových sadzieb o štvrť percentuálneho bodu, teda celkovo by sa základná americká úroková sadzba mala tento rok dostať až na 5,5 percenta.

A to je veľmi vysoko, nezvyčajne veľmi vysoko. Vyššie, a to na 6,5 percentách, boli americké úrokové sadzby naposledy skoro pred štvrťstoročím, v roku 2000. Už o rok neskôr, v roku 2001, bola americká ekonomika v recesii. Druhýkrát boli americké úrokové sadzby veľmi vysoko, ale stále nie tak vysoko, ako sa to chystá tentoraz, v roku 2007, a to na 5,25 percentách. A už o rok neskôr, v roku 2008, prišla najhoršia hospodárska kríza od roku 1929.

Aby som upútala vašu pozornosť ešte viac, len náhodne: niekoľkoročný vrchol úrokových sadzieb v USA v roku 1957, recesia ešte v tom istom roku. Vrchol v roku 1959, recesia 1960. Vrchol v roku 1969, recesia 1970. A tak by sme mohli pokračovať. Za pozornosť stojí najmä historicky vôbec najvyšší vrchol úrokových sadzieb v roku 1981 a následná jedna z najdlhších recesií minulého storočia, odštartovaná v tom istom roku.

Asi už rozumiete, kam mierim. V podstate nie sme schopní nájsť za posledných 70 rokov jediný prípad skutočne výrazného a súčasne rýchleho zvýšenia úrokových sadzieb v USA (neuvažujem mierne zvýšenie o 1 až 2 percentuálne body), ktoré by nenasledovala recesia. Navyše je pritom viditeľná priama úmera medzi razanciou zmeny úrokových sadzieb a dĺžkou a hĺbkou recesie. Americká recesia je potom kľúčová pre celý svet. A ukážte mi – s výnimkou doby covidovej – recesiu, počas ktorej sa darilo cenným papierom a najmä akciám.

Preto je výsostne logické, že dnes sú európske akcie v červených číslach v reakcii na to, čo sa od Fedu dozvedeli. A práve preto sú pre nás americké úrokové sadzby také významné. Hovoria nám totiž, že čím viac sa blíži vrchol amerických úrokových sadzieb, tým je investícia do cenných papierov riskantnejšia – mohli by sme sa totiž trafiť do ich cenového vrcholu.

Text pôvodne publikovali na webe Echo24. Vychádza so súhlasom redakcie.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.