Estónsko ako prvé v Pobaltí legalizovalo manželstvá osôb rovnakého pohlavia
Za uzákonenie takýchto manželstiev hlasovali 55 poslanci, zatiaľ čo proti sa vyslovilo 34 členov 101-členného jednokomorového parlamentu.
K takémuto kroku došlo len dva mesiace po nástupe novej liberálnej vlády a deväť rokov po tom, ako Estónsko odhlasovalo zavedenie registrovaných partnerstiev osôb rovnakého pohlavia.
"Som hrdá na svoju krajinu. Budujeme spoločnosť, v ktorej sa rešpektujú práva všetkých a kde sa ľudia môžu slobodne milovať," uviedla Kallasová na Twitteri po hlasovaní parlamentu.
It's official: #Estonia has legalised marriage equality. We join other Nordic nations with this historic decision.
— Kaja Kallas (@kajakallas) June 20, 2023
I'm proud of my country. We're building a society where everyone’s rights are respected and people can love freely.
The decision will enter into force from 2024. pic.twitter.com/tQJdO70eEo
Obdobne sa vyjadril aj estónsky minister zahraničných vecí Margus Tsahkna. Estónsko je podľa jeho slov hrdé na to, že manželstvá osôb rovnakého pohlavia uzákonilo ako prvá pobaltská krajina.
Postoj k manželstvám osôb rovnakého pohlavia sa podľa Estónskeho centra pre ľudské práva v tejto krajine od roku 2012 dramaticky zmenil. Podľa prieskumov centra podporuje v súčasnosti takéto zväzky 53 percent Estóncov, čo je o šesť percent viac než pred dvoma rokmi. Zároveň je to enormný nárast oproti roku 2012, v ktorom takéto zväzky podporovalo len 34 percent Estóncov.
Predseda estónskeho parlamentu Lauri Hussar v minulotýždňovom rozhovore pre televíznu stanicu LRT naznačil, že k zmene postoja v spoločnosti prispela vojna na Ukrajine. "Myslím si, že nálada sa zmenila aj kvôli tomu, čo sa stalo na Ukrajine, pretože vojna nás priviedla k skutočným problémom a k tomu, čo je pre nás naozaj dôležité... Zjednotila nás v pomoci Ukrajine a tiež nás priviedla ku koreňom liberálnej demokracie," povedal.
(tasr)