MARTIN – Keby platil pôvodný scenár, tak by sa 18. ročník divadelného festivalu Dotyky a spojenia skončil v sobotu 24. júna, ale keďže hlavný organizátor Slovenské komorné divadlo pripravil tohto roku predĺženie o jeden deň, podujatie vyvrcholí v nedeľu 25. júna.
„Každý jeden ročník festivalu je špecifický a prináša nové výzvy. Ten súčasný je špecifický tým, že keď už bol program zostavený, tak sme sa dohodli a priaznivou súhrou náhod rozhodli festival rozšíriť. Takže aj takéto pozitívne rozšírenie a väčší zásah máme tohto roku,“ povedal riaditeľ SKD Tibor Kubička.
V nedeľu 25. júna sa odohrajú posledné dve inscenácie 18. ročníka Dotykov a spojení. Po predstavení Môj skvelý brat Robinzon (o 11:00 hodine v Národnom dome), ktoré si zahrajú žiaci ZUŠ v Martine (divadelný súbor Drobátka), príde na scénu záverečná bodka. Tou bude v Múzeu slovenskej dediny predstavenie Gazdiná roba (od 15:00 do 16:30). Táto hra v réžii Zuzany Galkovej je o tom, ako ďaleko musí človek zájsť, aby našiel vlastné šťastie. Kam až dosiahnu predsudky? Je to príbeh boja mladej ženy o presadenie seba a svojho práva na šťastie, hľadanie úniku z prísne daných pravidiel a konvencií. Hru pripraví Štúdio Pivnica.
Festival Dotyky a spojenia napreduje aj vďaka inováciám. Napríklad od roku 2021 je jeho súčasťou Junior program, kde sa prezentuje tvorba poslucháčok a poslucháčov vysokých umeleckých škôl, pričom tohto roku ponúkla táto sekcia až sedem predstavení.
Tohtoročný festival mal jedinečnú atmosféru. Pozostával celkovo z 33 inscenácií z 28 divadiel (po 14 slovenských a českých), 11 predstavení v hlavnom programe (ťažisková časť festivalu), 5 predstavení v programe pre mladé publikum, 7 predstavení v programe junior, 22 rôznych diskusií o divadle, 5 koncertov, 2 výstavy, 2 workshopy a 5 tvorivých dielní pre deti.
Hlavným festivalovým dejiskom bolo SKD, ale veľa kultúry sa servírovalo aj na Divadelnom námestí.
„Je správne, že sa snažíme prinášať divadelné umenie na námestie medzi ľudí, kde si ho môžu pozrieť aj tí, ktorí ešte nenašli dôvod na to, aby vstúpili do divadla. Toto otváranie sa môže byť nejaká cesta, ako navzájom prepichnúť tie bubliny, v ktorých žijeme. Čiže viesť dialóg aj s tými, ktorí do divadla nechodia. Je to dôležité, veď predsa nechceme, aby našej krajine vládli extrémisti,“ vyjadrila sa programová riaditeľka festivalu Monika Michnová.