Na Podlesku a Dedinkách pribudli zberné nádoby na vratné obaly
Projekt, v rámci ktorého sa má nachádzať dvanásť špeciálnych zberných košov v siedmich národných parkoch Slovenska, je realizovaný pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR. Správa NP Slovenský raj turistom pripomína, aby do uvedených zberných nádob vhadzovali iba zálohované obaly označené symbolom „Z“. „Vhadzovaním iného druhu odpadu či predmetov môže dôjsť k poškodeniu koša, znehodnoteniu jeho obsahu a, samozrejme, ku skomplikovaniu práce pre personál, ktorý sa o nich stará,“ vysvetlila. Návštevníci sa tak môžu vrátením prázdneho zálohovaného obalu do špeciálnej zbernej nádoby vzdať zálohy, podporiť konkrétny národný park a prispieť tak k obnove a ochrane prírodného dedičstva Slovenska.
Správy národných parkov hodnotia pozitívne systém zálohovania aj jeho vplyv na znižovanie voľne pohodeného odpadu v prírode. Zároveň uvádzajú, že pri čistení riek a ich okolia tvorili plastové obaly viac než polovicu odpadu. Od zavedenia zálohovania však zaznamenávajú výrazný pokles litteringu, teda znečisťovania prostredia voľne pohodeným odpadom. „Kým pri spúšťaní zálohovania bolo cieľom vytlačiť prázdne fľaše a plechovky aj z národných parkov, dnes dávame možnosť návštevníkom ich v národnom parku nechať a ešte tak prispieť k aktivitám správy,“ podotkol počas predstavenia projektu v Tatrách minister životného prostredia Milan Chrenko. Zámerom je eliminovať vznik voľne pohodeného odpadu a podporiť rozvoj, ochranu a čistotu národných parkov.
Odolnosť zbernej nádoby testovali medvede hnedé v Zoologickej záhrade Bojnice v spolupráci so Zásahovým tímom pre medveďa hnedého. Tie sa do nej ani počas jednej hodiny nedostali.
(sita)