Smrtiaci pokus štátu pomôcť ekonomike. Gigantický čínsky developer je na pokraji bankrotu
Mnoho desaťročí skvele naštartovaná čínska ekonomika mala tú smolu, že – najmä pre rastúcu štatistickú základňu – sa jej už nedarilo dosahovať taký vysoký rast HDP, aký si čínska komunistická strana priala, takže výkladná skriňa nevyzerala tak skvelo, ako by súdruhovia chceli – a preto štát začal čínskej ekonomike pomáhať. A to bol ten kameň úrazu.
Číňania preto výrazne znížili úrokové sadzby a vláda sa zaručila za dlhy niektorých realitných developerských spoločností. Stalo sa, čo sa stať muselo – developeri začali stavať ako o život, hoci nebol príliš zodpovedajúci dopyt. V Číne tak dnes stoja celé obrovské mestá duchov. Došlo k tomu, čomu sa v klasickej ekonómii hovorí vytvorenie monetárnej ilúzie a následných chybných investícií.
Lenže žiadna monetárna ilúzia a rozmach chybných investícií nemajú nekonečné trvanie. A tak začali mať developerské spoločnosti zákonite problémy. Jeden z najväčších čínskych developerov, spoločnosť Country Garden, vykázal za prvý polrok tohto roku rekordnú stratu vo výške 6,7 miliardy amerických dolárov. Ani vládne záruky nestačili.
Ešte horšia ako účtovná strata sa ukázala nesolventnosť. Nesolventnosť je stav, keď firma nemá dosť peňazí na účtoch a ani to nevyzerá, že by ich mohla v dohľadnom čase mať dosť. Bolo verejným tajomstvom – o ktorom sme aj my na tomto mieste už písali – že je len otázkou času, kým táto spoločnosť vybuchne.
Country Garden buchla v deň písania tohto článku. Práve teraz ratingová agentúra Moody’s znížila rating dlhopisov tejto spoločnosti na „Ca“, čo je najnižšia možná známka pred samotným vyhlásením bankrotu. Dôvodom bolo vyhlásenie spoločnosti, že by mohla mať problémy so splácaním dlhov.
Predpokladajme úplne hypoteticky, že vláda firmu zachráni. Dobre, a čo ďalej? Country Garden nie je jediný čínsky developer, ktorý má problémy. Podobne veľké problémy má aj iný developer, Evergrande. Štátom mohutne podporovaný sektor sa na čínskom HDP podieľa asi z jednej tretiny. Dajme tomu, že Čína zachráni všetkých svojich developerov. Tým sa však finančne úplne vyčerpá. Pokiaľ sa vyčerpá, potom sa bude musieť ešte viac zadlžiť. Lenže: už teraz sa Čína zápasí s narastajúcim zadlžením samospráv.
Dôvod je jednoduchý. Pokiaľ neprirodzene znížite centrálnym rozhodnutím úrokové sadzby, samozrejme tým vyvoláte neprirodzene vysoké zadlženie. A teraz je na spadnutie ešte väčší nárast dlhu vinou zachraňovania developerov. Celé je to len dôsledok uvoľnenej menovej politiky alebo smrtiaceho pokusu štátu pomôcť ekonomike.
Pokiaľ vám to nápadne pripomína americký hypotekárny trh v roku 2008, máte úplnú pravdu. Nie je zrejme ďaleko doba, keď bude možné čínske akcie kupovať za hubičku, pretože majú pred sebou naozaj veľké problémy. Lenže v dnešnom prepojenom svete sa to ešte predtým prepíše aj do cien komodít a do HDP doslova globálneho. A ono tvrdenie o budúcich akciách za hubičku platí nielen v Číne, pretože aj v tomto ohľade je svet prepojený.
Text pôvodne vyšiel na webe Echo 24. Vychádza so súhlasom redakcie.