Protiofenzíva je úspešná, tvrdí Zelenského poradca

Mychajlo Podoľak. Foto: Twitter Mychajlo Podoľak. Foto: Twitter

Ukrajinská protiofenzíva proti ruským silám je podľa poradcu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajla Podoľaka úspešná. V rozhovore pre televíziu CNN povedal, že prelomenie prvej ruskej obrannej línie je dôvodom optimizmu v boji Ukrajiny proti Rusku, vojenskej veľmoci, ktorej sa pred začiatkom invázie „každý bál“.

Iniciatíva je výlučne na ukrajinskej strane, vyhlásil Podoľak. „Dokonca aj ruskí predstavitelia ako Putin hovoria, že odrážajú útočné operácie Ukrajiny. Nehovoria o svojej protiofenzíve, hovoria len o obrannej vojne Ruska,“ dodal.

Ukrajinská protiofenzíva sa začala v júni, hoci pomalšie, ako sa očakávalo, pričom čelila tvrdému odporu ruských jednotiek. Ukrajinské sily zaznamenali v posledných týždňoch niekoľko dôležitých ziskov na frontových líniách.

Ukrajinská armáda od začiatku protiofenzívy oslobodila viac ako 260 štvorcových kilometrov územia na juhu krajiny a 51 štvorcových kilometrov na bachmutskom fronte na východe Ukrajiny. Podľa webu Ukrajinská pravda to v pondelok na brífingu uviedla námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Maľarová. Na porovnanie, Rusi okupujú vyše 100-tisíc štvorcových kilometrov ukrajinského územia.

Námestníčka ministra obrany konštatovala, že ukrajinskí vojaci napredujú na melitopoľskom fronte na juhu a v priebehu uplynulého týždňa v tomto sektore oslobodili 5,2 štvorcového.kilometra. „Úspech sme dosiahli južne a východne od obce Robotyne,“ spresnila. V priebehu uplynulého týždňa podľa jej slov Kyjev získal 2 štvorcové kilometre aj pri Bachmute.

Podoľak tiež pre CNN povedal, že sa Ukrajina pripravuje oslobodiť nelegálne anektovaný Krym.

Zároveň zdôraznil, že Kyjev potrebuje od svojich západných partnerov viac podpory pre vzdušné operácie. Týka sa to hlavne stíhačiek F-16, striel dlhého doletu, ktorými sa dá útočiť hlboko do území pod kontrolou Ruska, a munície.

(sita, sak)


Ďalšie články