Zima už klope na dvere. Poznáte dôvody, prečo by muži mali piť zelený čaj?

BRATISLAVA – Zelený čaj by sa mal stať pevnou súčasťou pitného režimu každého muža. Prečo? No určite preto, že osoh, ktorý budete mať z každej jednej vypitej šálky, sa rokmi pitia iba znásobuje. A benefity sú veľmi zaujímavé.

Zelený čaj je pre miliony ľudí synonymom zdravia a pohody Zelený čaj je pre milióny ľudí synonymom zdravia a pohody. Foto: Pixabay.

Tritisíc rokov staré čínske porekadlo vraví: „Čaj bystrí ducha, rozveseľuje myseľ, obmäkčuje srdce, pomáha chápať, zabraňuje spánku a občerstvuje telo.“ Na Slovensku pritom nezvykneme bežne zájsť do čajovne, čo je veľká škoda pre naše zdravie. Kvalitný zelený čaj je totiž práve pre mužov dokonalým a u nás absolútne nedoceneným nápojom.

Zelený čaj sa podobne ako ostatné druhy čajov vyrába zo sušených listov rastliny Camellia sinensis. Konkrétny typ čaju závisí vždy od úrovne oxidácie listov. Po vode je navyše druhým najviac konzumovaným nápojom a zároveň je považovaný za jeden z najzdravších nápojov na svete. Na Ďalekom východe sa vďaka jeho dobre známym priaznivým zdravotným účinkom pestuje a pije už 5-tisíc rokov. V tradičnej čínskej a indickej medicíne sa zelený čaj používa na kontrolu krvácania, hojenie rán, podporu trávenia, zlepšenie duševného zdravia, zdravia srdca a reguláciu telesnej teploty. No to ani zďaleka nie sú všetky známe zázračné účinky toho jedinečného nápoja, ktoré už dávno preveril čas.

Kvalitný zelený čaj obsahuje špeciálnu aminokyselinu L-theanín. Tá stimuluje alfa vlny mozgu, čo spôsobuje, že ste ostražití, ale súčasne v pokojnej nálade. Štúdia uskutočnená v roku 2017 v Tokiu na 15-tisíc Japoncoch pravidelne pijúcich zelený čaj potvrdila dokonca, že L-theanín a EGCG (epigalokatechín galát) obsiahnuté v čaji, majú schopnosť znižovať príznaky úzkosti. Skúmaná vzorka populácie vykazovala o 80 percent menej prípadov depresií a iných psychických chorôb, ako tí, čo čaj nepijú. Je to spôsobené tým, že tieto látky podporujú produkciu kyseliny gama-aminomaslovej (GABA), ktorá indukuje uvoľňovanie dopamínu a serotonínu. Spomenuté zlúčeniny sú zodpovedné za reguláciu našej nálady, zlepšenie pamäti a kognitívnych funkcií.

Kofeín, ktorý je známym stimulantom, je navyše jednou z kľúčových zložiek zeleného čaju. Hoci ho zelený čaj obsahuje menej ako káva, má stále schopnosť podporiť udržiavanie pozornosti. Zlepšuje fungovanie mozgu vrátane nálady, bdelosti, reakčného času či pamäte. Vďaka tomu, že sa zelený čaj varí z nefermentovaných čajových listov, obsahuje najviac antioxidantov a zdraviu prospešných polyfenolov spomedzi čajov. Enzým COX-2 sa produkuje v zapálených ľudských bunkách a jeho prebytok v tele je jedným z hlavných prispievateľov rakoviny prostaty, ktorou nielen na Slovensku, (ale obecne v EÚ) trpí stále čoraz viac mužov. EGCG (epigalokatechin galát) je látka, ktorú obsahuje zelený čaj. Silný antioxidant, čo optimalizuje hladinu glukózy v krvi, podporuje činnosť kardiovaskulárneho systému (krvný tlak) a podieľa sa na metabolizme lipidov. Vďaka tomu môže byť aj vhodným doplnkom pri redukcii telesného tuku. EGCG tiež účinne inhibuje tento enzým COX-2, čím zabráni rastu rakovinových buniek a aj rakovine prostaty.

Na Slovensku je dnes vážnou témou nízka a stále klesajúca pôrodnosť. S počatím ma problém každý piaty manželský pár. Zelený čaj je plný unikátnych antioxidantov a práve ich pôsobením dochádza u mužov aj k zvyšovaniu počtu spermií (práve nízke množstvo spermií a ich slabá pohyblivosť sú hlavnými príčinami problémov 80 percent mužov pri počatí). Preto ak máte problém s oplodnením partnerky, doprajte si často kvalitný zelený čaj. Štúdia univerzity v Yale z roku 2019 na vzorke 35-tisíc Američanov japonského pôvodu zistila, že katechíny v zelenom čaji majú významnú úlohu pri zvyšovaní energetického metabolizmu, čo pomáha k vášmu reálnemu znižovaniu hmotnosti. Štúdia taktiež skúmala účinky potravín a nápojov bohatých na antioxidanty v súvislosti s erektilnou dysfunkciou. A zistila, že pravidelná konzumácia zeleného čaju predchádza zlyhaniu potencie. Antioxidanty z čaju sa ale hromadia v tele až v priebehu rokov. Kardiovaskulárne ochorenia, vrátane chorôb srdca a mŕtvice, sú celosvetovo hlavnou príčinou úmrtí. Zelený čaj pomáha zlepšovať niektoré z hlavných rizikových faktorov zapríčiňujúcich vznik týchto ochorení. Medzi ne patrí zlepšenie hladiny celkového cholesterolu a LDL (zlého) cholesterolu.

Zelený čaj môže nielen zlepšiť funkciu mozgu v krátkodobom horizonte, ale môže tiež ochrániť mozog pred starnutím. Jedným z najbežnejších ochorení súvisiacich s pribúdajúcim vekom je totiž Alzheimerova choroba – najbežnejšia príčina demencie u starších ľudí. Parkinsovova choroba je ďalším neurodegeneratívnym ochorením zahŕňajúcim usmrcovanie neurónov, ktoré produkujú dopamín v mozgu. Podľa niektorých štúdií vykonaných na mužoch starších ako 55 rokov katechínové zlúčeniny v zelenom čaji pomáhajú chrániť naše neuróny. A tak aj o desať rokov oddialia vznik spomenutých vážnych ochorení.