Prihlásiť sa

Vláda chce do rozpočtu peniaze bohatých Slovákov. Môže to ohroziť strednú triedu?

Vládny kabinet sa po vymenovaní a prevzatí agendy zišiel na prvej schôdzi Ladislav Kamenický. Foto: Martin Baumann / TASR

Nová slovenská vláda nie je v jednoduchej situácii. Po predchádzajúcich garnitúrach zdedila verejné financie, ktoré pri súčasne nastavenom kurze nie sú dlhodobo udržateľné. Hoci potrebuje ukázať svoju sociálnu ľavicovú tvár, uvedomuje si nutnosť konsolidovať. Jej avizovaná „jánošíkovská“ zmena progresívneho zdanenia však v prípade zlého nastavenia nemusí vypáliť úplne dobrým smerom.

„Prioritou vlády v rámci rozpočtovej politiky je, po tri a pol rokoch rozvratu verejných financií, návrat k udržateľným verejným financiám s cieľom stabilizácie vývoja verejného dlhu v pomere k HDP. (…) V roku 2024 bude zníženie deficitu verejných financií predstavovať 0,5 percenta HDP, a to tak, aby sa naďalej nezhoršovala životná úroveň obyvateľov, ktorá je jednou z najnižších v Európskej únii,“ stojí v programovom vyhlásení vlády, ktoré v pondelok obehlo všetkými slovenskými médiami.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami