Novoročným predsavzatím radnice je docieliť, aby bolo menej pohodených ohorkov z cigariet na území mesta
Dohodu s ňou mesto uzatvorilo v uplynulých dňoch. Informoval o tom referent kancelárie primátorky Dalibor Snoha. V cigaretových filtroch sa nachádzajú toxické a karcinogénne látky, ktoré vplyvom dažďov kontaminujú pôdu, vodu aj ekosystém rastlín a živočíchov.
Mesto bude na základe podpísanej dohody zabezpečovať zber odpadov z tabakových výrobkov s filtrami vyhodených do verejných systémov zberu odpadov na území mesta, ako aj odstraňovať voľne pohodený odpad z tabakových výrobkov s filtrami, a to najmä z verejných priestranstiev, napríklad mechanickým alebo ručným zametaním.
"Spoločnosť nám za tieto aktivity poskytne finančný príspevok vo výške 0,46 eura na jedného obyvateľa, teda celkovo zhruba 19 770 eur, čím sa nám aspoň čiastočne pokryjú náklady na upratovanie verejných priestranstiev, ktoré sa v roku 2022 pohybovali vo výške 143 133 eur," priblížila vedúca oddelenia výstavby a životného prostredia mestského úradu Andrea Nikmonová.
(tasr)