Južná Kórea zrejme obnoví vojenské cvičenia v nárazníkovom pásme s KĽDR
V nárazníkových zónach okolo námornej hranice je zakázané strieľať ostrou muníciou aj organizovať vojenské cvičenia nad určenú personálnu kvótu.
Hovorca ministerstva obrany Džon Ha-kjou na brífingu uviedol, že zrušenie dohody otvorí cestu juhokórejským jednotkám k lepšej pripravenosti, pričom poznamenal, že dohoda obmedzovala cvičenia v blízkosti hraníc. „Očakáva sa, že tieto otázky budú vyriešené, a verím, že budú lepšie podmienky pre cvičenia jednotiek,“ povedal.
Jeon však poznamenal, že rezort bude musieť viesť rozhovory s ostatnými zložkami vlády o tom, či dohodu úplne zrušia.
Armáda Južnej Kórey by počas obnovených cvičení mala vo vzdialenosti do päť kilometrov od štátnej hranice vykonávať streľbu ostrou delostreleckou muníciou či nácviky manévrovania. Súčasťou cvičení by mali byť aj samohybné húfnice K9 Thunder, ktoré má vo výzbroji aj poľská armáda.
KĽDR od minulého piatka do nedele vypálila zo svojho západného pobrežia stovky delostreleckých granátov. Tie dopadli do Žltého mora neďaleko Severnej demarkačnej línie – faktickej hranice medzi Kóreami.
(tasr, jonhap)