Ruskí športoví nadšenci sa zúčastnili jedného z najextrémnejších bežeckých podujatí
Pred štartom sa bežci podrobili lekárskym kontrolám, na občerstvovacích stanovištiach dostávali vývar a teplý čaj.
Podľa miestnych médií sa maratónu a polmaratónu zúčastnilo celkovo 38 ľudí, ktorí boli zabalení v oblečení od hlavy po päty a tým chránení pred chladom.
Alisa Matvejevová, ktorá bežala polmaratón, povedala, že to bol „veľmi desivý zážitok“, pretože najnižšia teplota, v ktorej doteraz trénovala, bola mínus 20 stupňov v Moskve.
„Prvých desať kilometrov sa bežalo ťažko. Potom to bolo ľahšie, pretože pochopíte, ako dýchať, a nezabudnete si odstrániť ľad z očí, pretože sa vám ním zalepia oči. Som naozaj rada, že som si nasadila termomasku a vyhrievané vložky do topánok, to ma naozaj zachránilo,“ povedala.
"Po 33. kilometri som skoro úplne omdlel," povedal víťaz Konstantin Dragunov po pretekoch v rozhovore pre portál Yakutia 24. Vzdialenosť 42,2 kilometra prekonal za tri hodiny a sedem minút.
In Yakutia, an extreme running marathon called "Pole of Cold Oymyakon" took place at -55 °C.
— Volcaholic 🌋 (@volcaholic1) January 12, 2024
38 athletes participated, including participants from Moscow and Udmurtia, according to local media.
"After the 33rd kilometer, I almost blacked out completely!" - said the winner,… pic.twitter.com/gHVT24lofe
(idnes)