Blahu opäť nebudú odvolávať. Mimoriadnu schôdzu sa nepodarilo otvoriť
Parlament v utorok nebude rokovať o odvolávaní podpredsedu parlamentu Ľuboša Blahu. Koalícia neschválila program mimoriadnej schôdze, proti bolo 77 poslancov.
Ľuboš Blaha v novembri zverejnil video zo svojej kancelárie, v ktorom zvesil vlajku EÚ a portrét prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorý nahradil portrétom komunistického revolucionára Che Guevaru. Svoj počin si nahral na video, ktoré zverejnil na sociálnej sieti.
Národná kriminálna agentúra (NAKA) už v tejto súvislosti začala trestné stíhanie za prejav sympatie k hnutiam smerujúcim k potláčaniu základných práv a slobôd. Urobila tak na základe trestného oznámenie historika Ústavu pamäti národa Patrika Dubovského.
Jeho konanie opozícia označila za nehorázne, neúctivé a nehodné pozície podpredsedu Národnej rady SR. Zároveň poukázala na spoločenské dopady správania verejného funkcionára. „Aký by sme dali odkaz našim deťom a mládeži, ak by sme boli ochotní takéto pohŕdavé správanie akceptovať? Naozaj chceme našim deťom ukázať, že je úplne v poriadku mať na stene namiesto oficiálneho portrétu prezidenta SR obraz zahraničného masového vraha?“ pýtali sa predkladatelia návrhu.
Blaha sa 8. januára pre Štandard vyjadril, že trestné stíhanie mu je „srdečne jedno“, lebo sa mu dnes v pondelok narodilo dieťa a dodal, že „nerieši hlúposti“. Podľa vlastných slov totalitu nikdy neobhajoval a Che Guevaru uznáva ako „symbol boja za slobodu a sociálne spravodlivejší svet“.
Išlo pritom už o druhý pokus. Mimoriadnu schôdzu na odvolanie podpredsedu parlamentu Ľuboša Blahu, ktorú tiež iniciovalo KDH, sa 14. novembra nepodarilo otvoriť. Na jej otvorenie bolo potrebných 76 hlasov, z prítomných 149 poslancov však hlasovalo za 69 a 78 zákonodarcov bolo proti.
(sita, mach)