Kardinál a štát

Bolo by dobre, keby Korcov odkaz uzavrel dlhé dvadsiate storočie s jeho komplikovaným vzťahom k štátu a štátnosti, aj s apriórne podozrievavým nastavením k vzťahu cirkvi a štátu.

Ján Chryzostom KOREC, gesto Ján Chryzostom kardinál Korec (1924-2015). Foto: Profimedia.sk

Kardinál Korec sa narodil pred 100 rokmi. Vydaná je minca či známka, cirkev a niektoré médiá si to dnes pripomenuli, iné to nahlas ignorovali. Je dobré si to uvedomiť, pretože ignorovanie Korca o našich ignorantoch čosi podstatné vypovedá.

Komunizmus by bez odporu kresťanov a tajnej cirkvi vyzeral u nás inak. Zásadne inak. Nejde len o viditeľný odpor voči režimu, úspešné podpisové akcie, masové púte, ale najmä nekomunistické personálne zázemie, z čoho Slovensko ťažilo po roku 1989. Ako to v mene ŠtB povedal pred pár rokmi generál Alojz Lorenc, hlavným nepriateľom režimu na Slovensku bola katolícka cirkev – najmä tajná cirkev, nie občiansky disent. V tom sme sa viac ako na Čechov podobali na Poliakov.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.