|   2024-02-10 06:57:49

Skupina severských a pobaltských krajín spolu s Českom požaduje nové sankcie voči Rusku

"Sankcie EÚ sa vzťahujú len na 60 percent nášho obchodu s Ruskom. Zostáva ešte 40 percent, aby sme prestali živiť vojnovú mašinériu agresora," napísal v príspevku uverejnenom na sociálnej sieti X (predtým Twitter) minister zahraničných vecí Estónska Margus Tsahkna, v ktorom zároveň aj uverejnil plné znenie listu.

Šéfovia diplomacií signatárskych krajín v liste konštatujú, že EÚ ešte nevyčerpala svoje možnosti uvalenia sankcií na Rusko. Preto by sa mal tlak na sankcie zvýšiť a zároveň by sa mali posilniť záruky proti obchádzaniu existujúcich obmedzení.

"Mali by sme sa zamerať na ďalšie zníženie ruských príjmov na financovanie vojny, odrezanie jeho prístupu k citlivému tovaru a technológiám posilňujúcim jeho vojenskú mašinériu a na riešenie vyhýbania sa sankciám a ich obchádzania," píše sa v liste, ktorý podpísali ministri zahraničných vecí Estónska, Lotyšska, Litvy, Dánska, Švédska, Fínska a Česka.

(x, ukrajinská pravda)