Na ranči pri Žiline ostali tri šelmy. Jedna z nich uhynula
Na ranči pôvodne ostali tri šelmy, jedno zviera však uhynulo. „Snahou, samozrejme, je premiestniť jedince do vhodného zariadenia. Momentálne na tento účel v uvažovanom zariadení prebieha verejná zbierka, keďže je potrebné prerobiť výbeh a zimovisko pre tieto jedince," priblížil riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš.
Dodal, že majiteľ zvierat momentálne rokuje so zoo na Slovensku o možnosti prijatia týchto šeliem. Súkromná zoo Malkia Park je podľa vlastných slov jediným zariadením na Slovensku, ktoré tieto levy môže prijať a zachrániť ich pred utratením.
Ak prijmú dva nové levy, musia prerozdeliť existujúce zimovisko pre vyšší komfort či bezpečnosť. „Zimoviská sú v chladnom počasí automaticky vykurované. Levy si tu môžu pospať v teple, keď je vonku zima. Vychutnajú si príjemný chládok, ak je vonku tropické leto. Keď hľadajú súkromie, lebo sú unavené z pozornosti návštevníkov, nájdu tu oázu pokoja," vysvetlili zo zoo.
Polícia aj zdravotní záchranári boli minulý rok v máji privolaní na ranč v Žiline po tom, ako sa muž – ošetrovateľ nevrátil z výbehu exotických šeliem. Záchranári ho našli na mieste mŕtveho. Jedno zviera tam zastrelila polícia a druhé uspal veterinárny lekár.
V objekte zostali ďalšie tigre a levy. Jedenásť šeliem z ranča vlani previezli do záchranného centra v Indii. Ďalšie tri šelmy previezť nemohli, keďže nebol preukázaný ich pôvod.
(tasr)