Andrzej Duda Na snímke poľský prezident Andrzej Duda. Foto: TASR /Jakub Kotian

Najvášnivejšia diskusia sa v Paríži viedla o otázke vyslania vojsk na Ukrajinu. V tejto otázke nedošlo k absolútnej zhode, potvrdil po stretnutí predstaviteľov štátov EÚ a NATO v Paríži poľský prezident Andrzej Duda.

„Existujú rôzne názory,“ povedal prezident po stretnutí. Deklaroval však, že vo veci nepadli žiadne rozhodnutia. Duda odmietol odpovedať na otázku, ktorá konkrétna krajina predložila návrh na vyslanie vojakov na Ukrajinu, lebo podrobnosti nemôže zverejniť.

Poľský prezident zdôraznil, že rozhovory sa týkali aj iných foriem podpory vrátane pomoci pri odmínovaní oblastí na Ukrajine, podpory výcviku, pri ochrane ukrajinských hraníc – napríklad s Bieloruskom –, ako aj spolupráce v raketovom priemysle.

Stretnutie hláv štátov a predsedov vlád, ktoré sa zameriavalo predovšetkým na situáciu na Ukrajine a bezpečnostné otázky, sa konalo v pondelok v Paríži z iniciatívy francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona.

(dorzeczy)

Nové správy

Španielsko vyzvalo Izrael na zastavenie bombardovania a pozemného útoku v Rafahu, aby tak vykonal rozhodnutie tribunálu Organizácie spojených národov. Vláda v Madride zdôraznila právnu záväznosť rozhodnutia.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

V sýrskej metropole Damask vybuchla nálož nastražená pod automobilom. Incident sa odohral vo štvrti Mazza, kde sa nachádza viacero veľvyslanectiev vrátane iránskeho. Pri výbuchu prišiel o život vodič auta. K zodpovednosti za útok sa nateraz nikto neprihlásil.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

V obci Červená Voda v okrese Sabinov osobné auto pri nehode zranilo šesť osôb, z toho tri deti. Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR tam vyslalo dva záchranárske vrtuľníky a tri pozemné ambulancie.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Naozajstná katastrofa hokejových majstrovstiev sveta sa odohrávala na televíznych obrazovkách. Pre všetkých rodičov, ktorí hokej sledujú so svojimi deťmi, musí byť priam nočná mora, keď sú vystavené reklamám, v ktorých sa ich športové vzory pozitívne vyjadrujú o hazardných hrách. Píše Vladimír Palko ml.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Britská vláda kritizovala rozhodnutie Medzinárodného súdneho dvora, ktorý nariadil Izraelu okamžite zastaviť vojenskú ofenzívu v meste Rafah na juhu Pásma Gazy. Londýn tvrdí, že toto rozhodnutie posilní palestínske hnutie Hamas.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Prevádzkovatelia baru na nemeckom ostrove Sylt podali trestné oznámenia na skupinu zákazníkov, ktorí počas zábavy skandovali heslá z nacistickej éry. Dôkazným materiálom je video, ktoré sa medzičasom šíri po internete.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Rozširovanie Európskej únie je dôležité, pomáha aj s jej obohacovaním, domnieva sa Katarína Roth Neveďalová, ktorá kandiduje vo voľbách do Európskeho parlamentu za stranu Smer. Kritizuje, že pri Ukrajine EÚ „vymýšľa“ nové spôsoby.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Ministri financií štátov združených v zoskupení G7 sa zaviazali k ďalším finančným a ekonomickým sankciám proti Rusku za vojnu, ktorú rozpútalo proti Ukrajine. Ministri uviedli, že na rokovaniach dosiahli pokrok v hľadaní spôsobov, ako využiť zisky zo zmrazených ruských aktív na pomoc Ukrajine.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Tím ošetrujúcich lekárov Roberta Fica potvrdil „subjektívne zlepšenie“ premiérovho stavu. Informovala o tom Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Ruské sily „získali kontrolu nad obcou Archanheľske“ v Doneckej oblasti, tvrdí ruský rezort obrany. Táto dedinka leží na frontovej línii neďaleko obce Očeretyne, ktorej dobytie hlásila Moskva začiatkom mája.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Stabilita Balkánu je hlavným prvkom nadchádzajúceho predsedníctva Maďarska v Rade Európskej únie, zaznelo v sobotu na budapeštianskej schôdzke predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána s prezidentom Bulharska Rumenom Radevom.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Matúš Šutaj Eštok „so všetkou pokorou“ prijíma dôveru od Petra Pellegriniho, ktorý ho nominoval na post predsedu Hlasu. Minister vnútra v relácii Sobotné dialógy ubezpečil poslucháčov, že strana Hlas pod jeho prípadným vedením bude naďalej napĺňať Pellegriniho odkaz.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

V Indii sa v sobotu začala šiesta a predposledná etapa volieb do dolnej komory parlamentu. Hlasuje sa v hlavnom meste Naí Dillí, kde volia aj viacerí súperi nacionalistického premiéra Naréndru Módího.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Majerský: Nenávisť, ktorá sa šíri na sociálnych sieťach, prekračuje hranice slušnosti aj zákonnosti. Podľa šéfa KDH ide o „najväčšie ložisko zla a nenávisti“, kde majú ľudia dve tváre.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

„Hnutie Igora Matoviča je jedna extrémistická strana, ktorá by nemala dostávať priestor,“ vyhlásil Matúš Šutaj Eštok. Milan Majerský si vie predstaviť, že by bol zmierovateľom medzi hnutím Slovensko a koalíciou.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

V súvislosti so zásahom ochranky pri atentáte na premiéra prebieha kontrola, povedal minister vnútra. Matúš Šutaj Eštok je pripravený vyvodiť zodpovednosť, ak nejakí ľudia zlyhali.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Všetci sme vinní za to, čo sa udialo na Slovensku, vyhlásil Milan Majerský v reakcii na atentát na premiéra. Situácia podľa lídra KDH eskalovala dlhodobo.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Robert Fico utrpel zranenia, ktoré väčšinou bývajú fatálne, no on je bojovník, povedal minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. Premiérov stav je podľa jeho slov naďalej vážny, ale stabilizovaný.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Slovinský parlament schválil referendum o výstavbe novej jadrovej elektrárne. Konzultatívne ľudové hlasovanie podporili všetky parlamentné strany s výnimkou malého vládneho zoskupenia Ľavica. Podľa skorších vyhlásení vlády by sa malo uskutočniť koncom novembra.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Podpora Pekingu pre Moskvu je kľúčovým faktorom vo vojne Ruska proti Ukrajine. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. „Čína hovorí, že chce udržiavať dobré vzťahy so Západom. Peking však zároveň podnecuje vojnu v Európe. Nemôže mať oboje,“ poznamenal.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Francúzsko začalo s evakuáciou turistov, ktorí pre nepokoje uviazli na francúzskom tichomorskom súostroví Nová Kaledónia. Turisti boli letecky prepravení do Austrálie a na Nový Zéland, odkiaľ sa do Francúzska vrátia komerčnými letmi.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Priemerná ročná tržba slovenského e-shopu je 57-tisíc eur, avšak medián, čiže stredná hodnota predstavuje len 7-tisíc eur. Polovicu tržieb totiž tvoria giganti, teda približne dvadsiatka najväčších e-shopov.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Kolumbijská prokuratúra obvinila bývalého kolumbijského prezidenta Álvara Uribeho z podvodu a manipulácie so svedkami. V rámci svojho prvého trestného procesu je Uribe podozrivý z toho, že istým svedkom trestných činov ponúkol hotovosť a iné výhody, aby zatajili pravdu.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Pri tragickej dopravnej nehode pri obci Veľká Mača v okrese Galanta prišli krátko po polnoci o život traja ľudia. Jedna osoba sa ťažko zranila. Podľa vyjadrenia Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave 20-ročný vodič auta Hyudai prešiel z nezistených príčin mimo cesty a narazil do stromu.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Prokurátori žiadajú sudcu, aby zakázal Donaldovi Trumpovi výroky ohrozujúce orgány činné v trestnom konaní. Špeciálny prokurátor Jack Smith uviedol, že žiadosť je potrebná pre „niekoľko úmyselne nepravdivých a podnetných vyhlásení, ktoré Trump nedávno urobil“.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Miera zamestnanosti medzi utečencami z Ukrajiny na nemeckom trhu práce bude postupne rásť. Päť rokov od ich príchodu dosiahne 45 percent a po uplynutí desiatich rokov sa zvýši na 55 percent. Vyplýva to z výsledkov simulačnej štúdie norimberského Inštitútu pre výskum zamestnanosti.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Taliansko obnovuje financovanie Agentúry OSN pre palestínskych utečencov UNRWA. Oznámil to v sobotu taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani po stretnutí s palestínskym premiérom Muhammadom Mustafom.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Záujemcovia o dobrovoľnú vojenskú prípravu sa môžu prihlásiť už do konca mája. Vojenský výcvik sa začína 8. júla v priestoroch Základne výcviku a mobilizačného doplňovania v Martine.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Slovenský štvorkajak obsadil tretie miesto na 500 metrov na podujatí druhého kola Svetového pohára v rýchlostnej kanoistike v Poznani. Posádka v zložení Samuel Baláž, Denis Myšák, Csaba Zalka a Adam Botek dosiahla v A-finále čas 1:21,59 minúty a zaostala len za reprezentantmi Nemecka a Číny.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

SNS navrhuje zvýšenie príspevku na pohreb na 200 eur zo súčasných zhruba 80 eur. Cieľom navýšenia je, aby štát aspoň čiastočne kompenzoval náklady pozostalých na pohreb. SNS priblížila, že pôvodná výška príspevku už nespĺňa svoj účel a nepomáha pozostalým pri organizovaní pohrebu.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Štyria ľudia utrpeli zranenia pri potýčke, ktorá sa v Londýne strhla medzi podporovateľmi a odporcami iránskej vlády. Podporovatelia iránskeho režimu sa zhromaždili na spomienkovom podujatí za iránskeho prezidenta Ebrahima Raísího, ktorý minulý týždeň zahynul pri havárii vrtuľníka.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Pre úpravu infraštruktúry je dočasne obmedzená železničná doprava na slovensko-českom traťovom úseku Kúty – Břeclav. Medzištátne vlaky jazdiace týmto pohraničným priechodom cez Bratislavu a Nové Zámky idú odklonom cez Holíč a Hodonín od soboty 25. mája do utorka 28. mája.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Ukrajinské sily získali späť kontrolu v blízkosti štátnej hranice v Charkovskej oblasti, tvrdí Volodymyr Zelenskyj. Povedal to v piatok vo svojom večernom prejave. Ukrajinský prezident v ten istý deň navštívil Charkov.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Západ sa stále nevie rozhodnúť, či je ruská armáda „kopou šrotu“, ktorej stačí, ak jej Ukrajina s podporou spojencov zasadí poslednú frčku, alebo je to desivá mašinéria schopná zaútočiť a dobyť krajiny NATO.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Josep Borrell: Je najvyšší čas, aby Izrael začal prijímať kritiku. Podľa najvyššieho diplomata Európskej únie „uznanie palestínskeho štátu nie je darčekom pre Hamas, práve naopak. Jeho cieľom je dodať väčšiu silu tej časti palestínskej spoločnosti, ktorú uznávame a s ktorou spolupracujeme“.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

V sobotu bude polooblačno až oblačno, miestami prechodne až zamračené. Miestami, na východe len ojedinele, prehánky alebo dážď. Ojedinele búrky – aj intenzívne. Najvyššia denná teplota dosiahne 21 až 26, na Zemplíne do 28 stupňov Celzia. Teplota vo výške 1 500 metrov bude okolo 13 stupňov Celzia.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Americký minister obrany Lloyd Austin podstúpil lekársky zákrok vo vojenskej nemocnici Waltera Reeda vo Washingtone a vrátil sa k vykonávaniu svojich povinností. Uviedol to v noci na sobotu hovorca Pentagónu Pat Ryder.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Nastavenie mantinelov pre viaceré typy nových nikotínových výrobkov je podľa Martina Smatanu očakávaným krokom. Ide napríklad o elektronické cigarety a nikotínové vrecúška. Viaceré štáty EÚ už zdaňujú nové nikotínové výrobky, naposledy takéto dane zaviedlo v našom regióne napríklad Česko.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Čínske vojenské cvičenia v okolí Taiwanu boli „zjavnou provokáciou voči medzinárodnému poriadku“. Vyhlásil to Tchaj-pej po ukončení dvojdňových vojenských manévrov čínskej armády v Taiwanskom prielive.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Markíza sa chystá spustiť nový tematický televízny kanál Markíza Klasik, ktorý bude vysielať reprízy vlastnej tvorby či starších filmov a seriálov zo zahraničia.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok
Nahrávam...
Ďalšie články