43275190540_9caae20c6a_k Predseda poľskej biskupskej konferencie biskup Stanisław Gądecki. Foto: EpiskopatNews/flickr.com

Dramatická situácia protestujúcich poľnohospodárov si zaslúži našu pozornosť a solidaritu, napísal vo vyhlásení predseda poľskej biskupskej konferencie Stanisław Gądecki.

Poznanský arcibiskup argumentoval, že poľnohospodári by nemali byť vnímaní len ako jedna z mnohých profesijných skupín. „Výroba potravín je niečo iné ako napríklad produkcia automobilov… Chlieb sa istým spôsobom podieľa na posvätnosti ľudského života, a preto ho nemožno považovať len za tovar.“

Podpora protestujúci farmárov však rastie aj medzi predstaviteľmi cirkvi v iných európskych krajinách. Viac sa dočítate v článku:

Nové správy

Organizácia Spojených národov spúšťa nový fond, ktorého cieľom je posilniť ochranu utečencov a vysídlených komunít ohrozených zmenou klímy.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Riaditeľ TikToku avizoval podniknutie právnych krokov na zvrátenie amerického zákona, na základe ktorého bude možné aplikáciu sociálnej siete zakázať pre podozrenia, že ju kontroluje čínska vláda.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Česká polícia použije počas majstrovstiev sveta v hokeji softvér rozpoznávajúci tváre. V ostravskej zóne fanúšikov nimi nebudú cielene vyhľadávať rizikové osoby, použijú sa pri predovšetkým pri riešení konkrétnych prípadov.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Spojené štáty poslali rakety dlhého doletu ATACMS na Ukrajinu a sú určené na použitie na jej území. Zbrane prišli na Ukrajinu tento mesiac, oznámilo americké ministerstvo zahraničných vecí.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Hokejisti HK Nitra sa stali majstrami Tipos extraligy v sezóne 2023/24. V štvrtom finálovom stretnutí play off zdolali Spišskú Nová Ves 2:1 po predĺžení a v sérii triumfovali 4:0 na zápasy. Pre „corgoňov“ je to druhý slovenský titul v histórii.

Prejsť na článok

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poďakoval za podpis zákona o pomoci Kyjevu v hodnote 61 miliárd dolárov americkému náprotivkovi Joeovi Bidenovi. Očakáva sa, že schválenie balíka pozdvihne morálku v ukrajinskej armáde.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Poľský premiér Donald Tusk varoval pred „šialencami a zradcami“ v krajnej pravici, ktorí pretláčajú proruské postoje pred júnovými voľbami do Európskeho parlamentu. Podnecujú podľa neho „podnecujú myslenie, ktoré je protiukrajinské, protieurópske a čoraz viac proruské“.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Gagauzsko sa stavia proti prerušovaniu vzťahov s Ruskom zo strany Kišiňova. Guvernérka autonómnej oblasti Evghenia Gutulová volá po reakcii medzinárodného spoločenstva a hovorí o tlaku zo strany centrálnej vlády.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

COOP Jednota spustí v Trnavskom kraji v máji prvú samoobslužnú prevádzku. Počas nasledujúceho roka sieť otvorí ďalších sedem obchodov bez obsluhy. Vstup v tomto režime bude podmienený plnoletosťou zákazníka a použitím aplikácie. Konkurenčná Billa z plánov vycúvala.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Ukrajine začala prvýkrát používať balistické rakety dlhého doletu, ktoré jej tajne poskytli USA. Takto útočila minulý týždeň na ruské vojenské letisko na Kryme a v noci aj na ruské sily v ďalších okupovaných oblastiach, uviedli americkí predstavitelia.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Šesť hodín nebude nad parížskym regiónom žiadne lietadlo, prehlásil Augustin de Romanet o pláne urobiť nad Parížom bezletovú zónu v súvislosti s otváracím ceremoniálom letných olympijských hier naplánovaným na 26. júla.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Minulý týždeň schválil parlament zavedenie novej dôchodkovej dávky. Trinásty dôchodok – predtým známy ako vianočný bonus, sa bude vyplácať vo výške priemernej mesačnej sumy danej penzie za celý predchádzajúci rok.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Izrael oznámil, že napreduje s plánovaním operácie v meste Rafah. Medzinárodné spoločenstvo vyjadruje obavy v súvislosti s plánovanou akciou armády v meste na juhu Pásma Gazy, v ktorom sa nachádza 1,5 milióna Palestínčanov.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Alternatíva pre Nemecko (AfD) je vôbec najobľúbenejšia strana v Nemecku pre ľudí do 30 rokov. Informoval o tom spravodajský program Tagesschau s odvolaním sa na výsledky štúdie Mládež v Nemecku, ktorú pravidelne od roku 2020 vykonáva výskumník Simon Schnetzer.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Palestínske militantné hnutie Hamas zverejnilo video s izraelsko-americkým rukojemníkom, ktorého zadržiavajú v Pásme Gazy už viac ako šesť mesiacov. V zajatí zostáva 129 z približne 250 rukojemníkov zajatých v októbri minulého roka. 34 z nich zahynulo.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Portál eznámka.sk slúžiaci na kúpu diaľničných známok čelil niekoľkohodinovému výpadku. Ten podľa informácií Štandardu nemal obdoby, ako uviedli zdroje z prostredia jej správy. Stránku na úhradu diaľničných známok nakoniec sfunkčnili.

Prejsť na článok

Česká vláda reaguje na decembrovú streľbu novelou zákona o zbraniach. Zavádza povinnosť predajcov zbraní hlásiť podozrivé nákupy, polícia bude mať širšie právomoci na zaistenie zbraní, ako informoval minister vnútra Vít Rakušan.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Poslanci si minútou ticha pripomenuli 109. výročie začiatku genocídy Arménov. Zákonodarnému zboru to navrhol poslanec Marián Čaučík za KDH. Národná rada uznesením pred 20 rokmi uznala genocídu ako zločin proti ľudskosti.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Internetová doména stvr.sk návštevníkov presmeruje na petíciu proti zmenám v telerozhlase. STVR pritom môže byť nová skratka verejnoprávneho vysielateľa a existuje predpoklad, že by ju chcel používať.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Americký prezident Joe Biden podpísal zákon o pomoci vo výške 95 miliárd dolárov pre Ukrajinu, Izrael aj Taiwan. Zároveň oznámil, že Spojené štáty začnú Kyjevu posielať vojenskú pomoc v priebehu niekoľkých hodín.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Izraelské sily uskutočňujú „ofenzívnu akciu“ v celom južnom Libanone, oznámil izraelský minister obrany Joav Galant bez toho, aby špecifikoval, či pozemné sily prekročili hranice.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Schválenie zákona o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR) nemá opodstatnenie a je v rozpore s legislatívnymi štandardmi. Myslí si to vedenie RTVS na čele s generálnym riaditeľom Ľubošom Machajom. Za postupom vlády vidí snahu ovládnuť verejnoprávnu inštitúciu.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Devínsky amfiteáter bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Amfiteáter známy aj ako letné kino sa dostal nedávno, po urovnaní dlhoročného súdneho sporu, späť do rúk hlavného mesta. Chátrajúci objekt plánuje mesto obnoviť.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Progresívci prídu vo štvrtok do parlamentu oblečení celí v čiernom. Urobia tak na protest proti schváleným zmenám v RTVS. Sú pripravení obrátiť sa aj na Ústavný súd SR.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Alternatíva pre Nemecko podniká právne kroky voči označeniu za extrémistickú organizáciu v spolkovej krajine Sasko-Anhaltsko. Oznámil to podpredseda strany Hans-Thomas Tillschneider.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Vláda urobí z RTVS dezinformačné médium, ktoré bude šíriť provládnu proruskú propagandu. Vyhlásil to predseda SaS Branislav Gröhling v reakcii na schválenie návrhu zákona o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR). SaS nevylúčila, že sa pre návrh zákona obráti aj na Ústavný súd SR.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

V jazykovej škole na juhu Walesu útočník pobodal nožom troch ľudí, policajti ho v priebehu dňa zadržali. Školu z bezpečnostných dôvodov uzavreli, polícia pôvodne nezverejnila žiadne podrobnosti.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Miroslav Radačovský vypustil v europarlamente holubicu mieru. „Celej Európe, na Ukrajine Rusom aj Ukrajincom želám mier a z toho dôvodu dovoľte mi vypustiť holubicu mieru na znak toho, že Európa potrebuje mier. Nech táto holubica mieru lieta nad celou Európou,“ vyhlásil europoslanec v pléne.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Robert Fico vraj poslal Ursule von der Leyenovej tvrdý list. „Možno ho aj zverejním,“ dodal premiér. Eurokomisia podľa Fica mlčky sledovala zatváranie ľudí z politických dôvodov počas minulej vládnej garnitúry.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Miera slobody médií na Ukrajine klesla, tvrdí správa amerického rezortu zahraničných vecí. Ministerstvo konštatuje, že hoci ukrajinská ústava zabezpečuje slobodu prejavu, úrady ju „nie vždy rešpektujú“.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Rusko bude musieť hlbšie zatlačiť ukrajinské sily a rozšíriť nárazníkovú zónu v prípade, ak Kyjev získa od USA taktické balistické strely ATACMS s dlhším doletom. Uviedol to hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Europarlament schválil nové opatrenia na zvýšenie udržateľnosti obalov a zníženie množstva odpadu z obalov v EÚ. Nariadenie má riešiť problém neustále rastúceho objemu odpadu, harmonizovať pravidlá vnútorného trhu a posilniť obehové hospodárstvo.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Členovia Súdnej rady SR Ján Mazák a Andrej Majerník odmietajú dôvody a návrh na ich odvolanie z funkcie člena rady. Uviedli to na stredajšom rokovaní Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR. Koaliční poslanci odvolávanie odôvodňujú stratou dôvery a pochybnosťami o svedomitom výkone právomocí členov. Výbor prijatým uznesením odporučil parlamentu členov rady odvolať.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Taliansky parlament schválil opatrenie umožňujúce pro-life aktivistom vstupovať na konzultačné kliniky. Opatrenie umožňuje regiónom, aby povolili skupinám „s kvalifikovanými skúsenosťami na podporu materstva“ ísť za ženami pomýšľajúcimi na potrat na klinikách riadených štátnym zdravotníckym systémom.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Návrh zákona na prenos rekreačného poukazu na rodičov nebude podľa Andreja Danka problémový. „To, čo nás však čaká pri rokovaní v NR SR, a to, čo som presvedčený, že bude mať absolútnu podporu v pléne, je, že rekreačný poukaz, ak nebude mať záujem zamestnanec ho použiť, bude ho môcť preniesť na svojich rodičov,“ uviedol.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

O podmienečnom prepustení na doživotie odsúdeného Mikuláša Černáka bude súd rozhodovať vo štvrtok. Trestný zákon umožňuje po 25 rokoch za mrežami a po splnení stanovených podmienok požiadať o prepustenie na slobodu aj odsúdeným na doživotie.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Rozhodnutie Nemecka nedodať Ukrajine rakety Taurus „sa nezmení“, povedal kancelár Olaf Scholz na spoločnej tlačovej konferencii s britským premiérom Rishim Sunakom v Berlíne.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Ústavný súd posúdi ústavnosť časti minuloročnej novely zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Na ďalšie konanie súd v stredu prijal návrh prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá namietala obmedzenie účasti verejnosti na rozhodovacích procesoch týkajúcich sa životného prostredia.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok
Nahrávam...
Ďalšie články