Mesto čaká na domov dôchodcov štyri roky. Investor hovorí, že projekt je stále reálny

HNÚŠŤA – Zámer zriadiť v meste Hnúšťa (okres Rimavská Sobota) nový domov dôchodcov a domov sociálnych služieb (DD a DSS) je stále aktuálny. Ide o projekt, ktorý súkromný investor avizoval už pred štyrmi rokmi a odvtedy došlo k viacerým zmenám.

ilustraèná snímka seniori dôchodca ilustraèka dôchodkyòa Ilustračný obrázok. Foto: Pavol Ďurčo/TASR

Zámer postaviť v meste na Gemeri takéto zariadenie sociálnych služieb (ZSS) oznámila spoločnosť SchmidIpharm v roku 2020 a následne hneď podpísala so samosprávou memorandum o spolupráci.

Vtedy tiež avizovala, že s výstavbou by chcela začať do konca spomínaného roka a v roku 2022 zariadenie s kapacitou 40 klientov malo už fungovať.

Objekt pre takýto počet sociálne odkázaných ľudí už však dnes nie je možné postaviť. Zmenili sa totiž legislatívne podmienky, ktoré stanovujú počet klientov v jednej samostatnej budove na maximálne 12, ak chce investor čerpať peniaze z európskych zdrojov.

Ak má mať ZSS viac klientov, musí ísť o objekty, ktoré sú oddelené nielen stavebne, ale zároveň aj predelené nejakým pozemkom s inou zástavbou.

Zástupca investora Dušan Udvardy počas uplynulých štyroch rokov niekoľkokrát prišiel na zasadnutia hnúšťanského MsZ, kde opakovane deklaroval, že jeho spoločnosť má stále záujem o výstavbu DD a DSS v meste.

Jej prípravu však podľa neho spomalila a oddialila nielen pandémia covidu-19, ale aj zdražovanie stavebných materiálov. Tvrdil, že sa skomplikovalo i financovanie.

Úver si investor nechcel vziať, pretože jeho splácanie by pri poplatkoch za sociálne služby, ktoré sú bežné v danom regióne, podľa Udvardyho nevychádzalo. Ako možnú alternatívu načrtol získanie peňazí z Plánu obnovy a odolnosti.

Touto témou sa poslanci zaoberali aj na niekoľkých posledných zasadnutiach mestského zastupiteľstva (MsZ). Na jednom z nich opäť vystúpil Udvardy. Ako konkretizoval, hnúšťanský DD a DSS bude napokon pozostávať z dvoch budov (každá pre 12 klientov), medzi ktorými bude nová stanica Záchrannej zdravotnej služby (ZZS). Malo by ísť o vzájomne výhodnú spoluprácu týchto dvoch subjektov.

„Výhoda pre nás je, že výstavba staníc ZZS je štátny projekt. Pokiaľ viem, už na to majú alokované peniaze. My tak máme stále viac argumentov pre ministerstvo sociálnych vecí, že to, čo má stáť medzi našimi budovami, tam naozaj postavené bude,“ zdôraznil Udvardy.

Ako pokračoval, všetky izby budú určené len pre jedného klienta. Budovy však podľa neho budú postavené tak, aby neskôr zvládli aj prípadnú vyššiu kapacitu klientov. Súčasne skritizoval spomínané legislatívne obmedzenie na 12 klientov v jednej budove.

„Momentálne je dopyt po tejto službe čoraz väčší, ale keď budeme stále stavať ‚dvanástky‘, tak ho nenaplníme. Bolo by dobre, keby došlo k nejakému kompromisu, že by sme mohli stavať ‚štyridsiatky‘ aj ‚dvanástky‘ a klient by si potom mohol vybrať,“ ozrejmil Udvardy.

Spomenul tiež zmenu názvu spoločnosti zo SchmidIpharm na Strieborný vek. Pôvodne založenú neziskovú organizáciu totiž využili na iný projekt.

„Založili sme novú spoločnosť. Sme tam však stále tí istí ľudia, nič sa nemení,“ podčiarkol zástupca investora.

Hnúšťanskí poslanci napokon schválili zmluvu o budúcej zmluve. Ak bude investor úspešný pri získaní financií, mesto mu potrebné pozemky predá za cenu určenú znaleckým posudkom. Celý projekt je aktuálne v štádiu posudzovania.

„Záujem investora stále trvá a sme s ním v kontakte. Všetko, čo potreboval k projektu, sme mu poschvaľovali a teraz čakáme, ako bude postupovať ďalej,“ potvrdil pre Banskobystrický Štandard viceprimátor Hnúšte Michal Bagačka.

Investor už v regióne jeden DD a DSS služieb postavil. Nachádza sa v susednom Poltárskom okrese, v dedine Hrnčiarska Ves a má kapacitu 12 plus 12 klientov v dvoch budovách. Rovnaký stavebný projekt chce spoločnosť využiť aj v Hnúšti.