Za napĺňanie ambicióznych dekarbonizačných cieľov starý kontinent platí vysokú cenu. Odklon od ruského plynu, ktorý bol dlhé roky lacným zdrojom elektriny, tomu tiež nepomohol. Plyn je teraz o triedu drahší než pred vojnou a na pôvodné ceny sa zrejme nevráti. Drahé energie sú dnes kameňom úrazu pre kvantum spoločností. Mnohé krachujú, iné sťahujú výrobu. No hoci priemysel Európu pomaly opúšťa, jeho predstavitelia ešte nemávajú bielou vlajkou.
Pre európsky priemysel znamená nútená dekarbonizácia okrem zvýšenia nákladov na energie a (v mnohých prípadoch) nutnosti kupovať emisné povolenky aj to, že bude potrebovať elektrickej energie podstatne viac než doteraz. Ambiciózne ciele EÚ a odmietanie fosílnych palív či presadzovanie elektromobility v najbližších rokoch spôsobia, že spotreba elektriny sa bude v blízkej budúcnosti prudko zvyšovať.
Prezident Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) a viceprezident U. S. Steel Košice Miroslav Kiraľvarga na nedávnej (5. júna) medzinárodnej konferencii o konkurencieschopnosti Európy upozornil, že oceliarsky priemysel bude potrebovať viac ako dvojnásobok súčasnej spotreby elektrickej energie.