Vysoké Tatry pokračujú v príprave rezidentského parkovania. Ide o práva miestnych

Parkovanie Pokračujú v príprave rezidentského parkovania, zatiaľ je v testovacej fáze. Ilustračné foto. Foto: tasr

POPRAD – Mesto Vysoké Tatry pokračuje v pilotnom projekte zriaďovania rezidentskej parkovacej zóny. Do projektu vybralo niekoľko bytových domov na sídlisku v Tatranskej Lomnici. Tamojším obyvateľom a vlastníkom nehnuteľností bude vydávať dočasne bezplatné parkovacie karty, ktoré budú zatiaľ testovacie.

Samospráva o tom informovala na svojej internetovej stránke. Mesto chce projektom riešiť problém s parkovaním v rezidentských zónach, v ktorých sú podľa neho dlhodobo obmedzované práva rezidentov.

Zvýhodnia miestnych pred návštevníkmi zóny

Vydané karty budú slúžiť do obdobia oficiálneho spustenia rezidentského parkovania, a to hlavne pre potreby dopravného prieskumu. V rámci neho zmapujú nevyhnutný počet parkovacích miest potrebných pre pokrytie potrieb Tatrancov. Od 1. júla preto avizujú v zóne pravidelné prieskumy obsadenosti parkovacích miest.

„Výsledky tohto prieskumu pomôžu určiť aj záujem o parkovacie karty, ktoré budú na jednu bytovú jednotku. To všetko pre úspešné fungovanie zóny v Tatranskej Lomnici,“ priblížila samospráva. Po skončení tejto fázy plánuje pristúpiť k ďalším krokom, ako je osadenie zvislého dopravného značenia, prijatie všeobecne záväzného nariadenia.

Dokument určí základné pravidlá pre takéto parkovanie, ktoré zvýhodní obyvateľov žijúcich v tejto lokalite pred návštevníkmi zóny. Testovacie karty vydávajú na stredisku VPS Vysoké Tatry v Tatranskej Lomnici do 28. júna, v utorok a štvrtok od 11.00 do 14.00.

Parkovacia politika zlepší situáciu 

Záujemca sa musí preukázať občianskym preukazom a veľkým technickým preukazom vozidla. Mesto prosí o spoluprácu dotknutých obyvateľov i vlastníkov nehnuteľností v zóne a žiada ich, aby túto etapu projektu nepodcenili. Zámerom je podľa neho zaručiť úspešnosť projektu a jeho realizáciu v čo najkratšom období.

Verejné priestranstvá, teda miesta na parkovanie, podľa samosprávy obsadzujú autá, ktorých majitelia tam nemajú trvalý ani prechodný pobyt. Zlepšiť situáciu by mala nová parkovacia politika.

„Cieľom tohto kroku je, aby si obyvatelia a návštevníci plánovanej rezidentskej zóny postupne zvykli na organizáciu statickej dopravy, teda parkovanie len na vyznačených parkovacích miestach,“ uviedlo ešte pred dvoma rokmi mesto Vysoké Tatry pri predstavení projektu.

Miestne cesty v rámci zóny musia podľa nej zostať trvale prejazdnými a bezpečnými pre všetkých účastníkov cestnej premávky.

Foto: vysoketatry.sk

(sita, kol)


Ďalšie články
Únia ponúkla sieti X tajnú dohodu o cenzúre, tvrdí Musk. Iné spoločnosti ju vraj prijali

Únia ponúkla sieti X tajnú dohodu o cenzúre, tvrdí Musk. Iné spoločnosti ju vraj prijali

Na pozadí vyšetrovania, ktoré Európska komisia vedie proti sociálnej sieti X (predtým Twitter) v zmysle zákona o digitálnych službách, mal eurokomisár Thierry Breton ponúknuť tajnú dohodu majiteľovi Elonovi Muskovi. Dohoda mala spočívať v tichom obnovení opatrení, ktoré by sa dali jednoslovne nazvať cenzúra. O tejto údajnej dohode informoval sám Musk na svojom...
Inštitút pre štúdium vojny: Ukrajinské sily budú počas nasledujúceho polroka hlavne v defenzíve

Inštitút pre štúdium vojny: Ukrajinské sily budú počas nasledujúceho polroka hlavne v defenzíve

Ukrajinská armáda vedie obmedzené protiútoky na viacerých frontoch, v závislosti od príchodu západnej pomoci by mohli byť postupne schopní uskutočniť početnejšie protiútoky. Konštatoval to americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW). Západní a americkí predstavitelia predpovedajú, že ukrajinské sily budú počas nasledujúcich šiestich mesiacov hlavne v defenzíve, pričom rozsiahla protiofenzíva sa očakáva až...