BRATISLAVA – Pred vyše týždňom sa na hlavné mesto dovalila veľká voda z Nemecka a Rakúska. Postavili sa protipovodňové hrádze, uložili vrecia s pieskom, Dunaj sa vylial. Niektoré oblasti sú neprejazdné dodnes. Čaká nás v najbližších dňoch ešte dážď?
Bratislavský Štandard sa bol pozrieť na miesta, kde to bolo v rámci Bratislavy s vyliatím Dunaja najhoršie. Pri sútokoch riek Dunaja a Moravy v mestskej časti Devín bola celá cesta popri vode uzavretá páskami mestskej polície a mobilnou protipovodňovou stenou.
Podľa informácií a fotiek, ktoré sa nám podarilo v tej dobe urobiť, bol zaplavený pamätník Brána Slobody, nepriechodné boli aj chodníčky a cestičky v jeho blízkosti. Pod vodou sa nachádzala aj známa a cyklisticky vyhľadávaná cyklotrasa EuroVelo 13, ktorej trasa vedie z Devínskej Novej Vsi cez Devínske jazero, most Vysomarch, až do Vysokej pri Morave.
V mestskej časti Devín je v týchto dňoch už všetko v poriadku. Počas utorkového doobedia pracovníci Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) rozkladali protipovodňovú stenu. Ako sa pracovníci SVP pre Bratislavský Štandard vyjadrili, stavba takejto hrádze trvá asi hodinu a pol, jej demontovanie o trochu viac.
Samotnú hrádzu vtedy chodili hliadkovať aj príslušníci polície počas nočných hodín, a to práve z dôvodu jej rozoberania zo strany neprispôsobivých občanov. Mestská polícia už odstránila pásky. Na cyklotrase ešte nájdete zopár kaluží, ktoré sa dajú obísť, ale trasa je v týchto dňoch pre cyklistov už bezpečná.
Úplne iná situácia je v Petržalke pri hrádzi a na Jarovskom ramene, kde sú zakotvené hausbóty. Dostať sa k nim je ešte aj teraz po vyše týždni ťažké. Majitelia týchto domov na vode musia pakovať už pred zaplavenou cestou pod hrádzou. Dunaj na týchto miestach stále neustúpil a cesta pod ním nie je vidieť.
Bratislavský Štandard zaparkoval tesne pri nepriechodnej časti. V deň nášho monitoringu prší. Pani, ktorá prišla so svojím autom za nami chce prejsť aj cez vodu. Má vysoký podvozok a prejazd sa jej hádam aj za najbližšou zákrutou podaril.
Zaplavené sú aj miesta vyhradené na opekanie, ktoré sú priamo pri Dunaji. Tieto ohniská v Petržalke majú nízky breh a voda z Dunaja sa k nim dostala pomerne ľahko.
Na mieste Karloveského ramena, kde sídli aj známa pontónová letná krčmička Mark Twain Bratislava, sa v týchto dňoch po vyliatí Dunaja ešte nachádza voda a blato. Musia teda počkať, kým voda opadne a slnečné počasie celej situácii pomôže.
Na Nábreží Ľudovíta Kadnára je situácia o čosi lepšia. Ako vidno na schodoch vedúcich do vody, Dunaj klesol, no nánosy bahna tu stále sú. Blízka cyklotrasa do Devína je prejazdná. V opačnom smere do centra a Rajky si musia zase ľudia dávať pozor na veľké kaluže.
Na niektorých uliciach v mestskej časti Petržalka sú mláky skoro cez celú cestu. Tie však vôbec nesúvisia s vyliatím rieky Dunaj, ale s dlhotrvajúcim dažďom, ktorý bol v Bratislave počas posledných dní.
Na nábreží Dunaja pri jednom z nákupných centier je plocha schodiska, ktoré bolo zaplavené, naďalej ohraničená páskami. Podľa fotiek spred týždňa a teraz Dunaj klesol o jeden schod.
Na Tyršovom nábreží boli počas dní hroziacich vyliatím Dunaja práve na toto miesto zavreté podniky a celá pláž s ihriskami. Okrem vriec s pieskom polícia celé miesto označila páskami a pravidelne kontrolovala občanov, ktorí aj napriek zákazu vchádzali až do blízkosti rieky Dunaj.
V posledných dňoch sa aj tu situácia dostáva pod kontrolu. Vrecia s pieskom čoskoro zmiznú a podniky opäť otvoria svoje prevádzky.
Jeden problém odíde a príde ďalší. Tak to býva aj s vyliatím Dunaja. Voda, ktorá zaplavila prírodné územia, ktoré sú liahniskom komárov, tak aktivovala ich činnosť.
Na miestach, ktoré boli zaplavené, sa z nakladených vajíčok začnú liahnuť larvy komárov. Všetko závisí od teploty, hĺbky vody a ustálení vodnej hladiny. Larvám komárov sa darí najmä v stojatej vode.
Podľa dostupných informácií, mesto situáciu liahnisk komárov monitoruje. V prípade, ak by sa vo vzorke vyskytli larvy, bude mesto ihneď zasahovať, uviedol primátor hlavného mesta SR Bratislavy Matúš Vallo vo svojom nedávnom vyjadrení.
Na to, aby sa zničilo čo najviac lariev komárov, je potrebné zasahovať s BTI tabletami a chemickými postrekmi. Ak však máte liahnisko komárov vo svojom dvore v jazierku či v záhradke, mesto vám ponúka možnosť BTI tabliet. Ako sa v návode uvádza, na 50 litrov vody postačí jedna tableta. Za jeden deň tak zničí 100 percent lariev komárov.
V posledných dňoch máme skôr sychravé počasie, než slnečné. Na dáždniky sme už nejako zvykli. Čo vravia najnovšie predpovede? Bude pršať aj naďalej?
Na podrobnejšie správy o počasí v Bratislavskom regióne sa Bratislavský Štandard spýtal meteorologičky Paulíny Valovej z SHMU, ktorá uvádza, že sa situácia bude zlepšovať, aj napriek občasným dažďom. „Vo štvrtok môže slabo zapršať, k večeru sa začne oblačnosť zmenšovať. V piatok 14. 6. a v sobotu 15. 6. by pršať nemalo.“
Podľa slov Paulíny Valovej bude v sobotu konečne prevládať v Bratislave slnečné počasie, ktoré sa však o chvíľku zmení a s pribúdajúcou oblačnosťou môžeme v nedeľu 16. júna opäť v dopoludňajších hodinách počítať s prehánkami. „V pondelok 17. 6. pri polooblačnej až oblačnej oblohe môžu byť prehánky, v ďalších pracovných dňoch budúceho týždňa bude pršať len výnimočne,“ dodáva meteorologička Valová.
Čo sa týka teplôt, Paulína Valová uvádza, že by sa postupne mali zvyšovať. Cez víkend okolo 27 až 28 stupňov Celzia a v prvej polovici budúceho týždňa sa prekročí hranica tropickej hodnoty teploty vzduchu až na 31 stupňov Celzia. „Budúci týždeň prinesie aj dusno a ojedinele aj tropické noci,“ uzatvára vyjadrenie Valová.