Ukrajina má málo mužov. Chýbajú nielen na bojisku, ale aj v bani či za pásom

profimedia-0872888907 Vojak zastavuje ukrajinského pracovníka. Foto: Profimedia.sk

O nedostatku ukrajinských mužov sa hovorí najmä v súvislosti s vojnou a službou v armáde. Problém s nízkym počtom obrancov reflektuje nedávno schválený mobilizačný zákon. Nie sú to však iba vojaci, ktorí Ukrajine chýbajú. Omnoho menej sa hovorí o tom, že nedostatok mužov je silno citeľný naprieč všetkými odvetviami ukrajinského hospodárstva.

V priebehu ostatných dvoch rokov sa veľmi často skloňovalo, že je to Rusko, ktoré má problém s pracovnou silou. Poukazovalo sa hlavne na mozgy, ktoré odišli do zahraničia (a medzitým sa už veľká časť stihla vrátiť), ale aj na to, že nemalý počet mužov bol povolaný do armády. Menej sa hovorí o tom istom probléme z pohľadu Ukrajiny.

Iste, to, že na bojisku chýbajú muži ochotní brániť vlasť, sa spomína pomerne často. No pred bezprecedentnou prekážkou stojí aj drvivá väčšina tamojších firiem naprieč všetkými odvetviami. Od baní a ťažkého priemyslu až po služby.

Veľa mužov zomrelo na bojisku či po ruských útokoch, ďalšia časť utiekla s rodinami do zahraničia alebo na západ krajiny. Niektorí zo strachu pred náborom odmietajú prácu, ktorá je ďalej od ich domova či miesto vo veľkých firmách, ktoré bývajú terčom náborárov. Práve armáda berie podnikom významnú časť pracovnej sily.

Mobilizácia sa neúmerne dotkla profesií, v ktorých výrazne dominujú muži, ako napríklad stavebníctvo, poľnohospodárstvo a doprava. Sťahovanie do západných regiónov mimo frontovej línie s Ruskom zhoršilo situáciu na pracovnom trhu na východe Ukrajiny, kde je sústredený ťažký priemysel.

V podmienkach vojny sa napríklad počet zamestnancov oceliarskych podnikov výrazne znížil. Podľa údajov Federácie hutníkov Ukrajiny klesol po dvoch rokoch vojny priemerný počet zamestnancov na plný úväzok v podnikoch združenia zo 126-tisíc na 71-tisíc.

Najhoršia situácia v histórii

Zlý stav dospel do takého bodu, že nedostatok zamestnancov sa pre ukrajinské spoločnosti stal hrozbou číslo jeden.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami