KĽDR verzus celý Západ. Poslali Kórejci Rusku viac munície než spojenci Ukrajine?

North Korea Russia Ruský prezident Vladimir Putin a severokórejský vodca Kim Čong-un sa zúčastňujú na oficiálnom privítacom ceremoniáli v severokórejskom Pchjongjangu v stredu 19. júna 2024.

V piatok prebleskla zahraničnými médiami krátka správa. Zo Severnej Kórey do Ruska smerujú tisícky prepravných kontajnerov. Podľa zistení Juhokórejcov sú plne naložené niekoľkými miliónmi kusov delostreleckej munície. Táto informácia nepôsobí až tak zaujímavo. No len dovtedy, kým sa tento kolosálny počet neporovná s tým, čo Ukrajine dodali spojenci za vyše dva roky vojny.

Ruský prezident Vladimir Putin v stredu ráno miestneho času pricestoval na dvojdňovú návštevu Severnej Kórey, ktorá je jedným z hlavných dodávateľov zbraní a munície pre Kremeľ.

Od tohto stretnutia sa čaká veľa, keďže odkedy v septembri lanského roka severokórejský líder Kim Čong-un navštívil Rusko, poslal Pchjongjang Moskve niekoľko tisícok kontajnerov so zbraňami a muníciou.

Tá je pritom v opotrebovacej vojne na Ukrajine kľúčová, keďže obe strany používajú ťažké delostrelectvo na udržanie zväčša statických, zakopaných pozícií pozdĺž zhruba tisíckilometrovej frontovej línie.

Kontajnery sú zrejme plne naložené delostreleckou muníciou

Juhokórejský rezort obrany ešte vo februári uviedol, že Severná Kórea poslala do Ruska takmer 7-tisíc kontajnerov, ktoré ak by boli naplnené 152-milimetrovými delostreleckými granátmi, mohli obsahovať až tri milióny nábojov. Ak by boli naplnené raketami kalibru 122 milimetrov, mohli by obsahovať viac ako pol milióna nábojov. Podľa toho, čo vtedy uviedol juhokórejský minister obrany Sin Won-sik mohli obsahovať kombináciu oboch.

Minister sa však minulý týždeň pre Bloomberg vyjadril k dodávkam zbraní zo Severnej Kórey opäť. Uviedol, že počet prepravných kontajnerov odoslaných do Ruska sa pohybuje na čísle okolo 10-tisíc. To je počet, do ktorého by sa podľa neho zmestilo 4,8 milióna delostreleckých granátov.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami