Filipíny odmietajú použitie sily v sporných oblastiach Juhočínskeho mora

Medzi Čínou a Filipínami podľapodľa filipínskeho poradcu pre národnú bezpečnosť prebieha úsilie o zmiernenie napätia v sporných vodách Juhočínskeho mora, kde sa obe krajiny vzájomne obviňujú z agresívneho správania.

Jadrom súčasných sporov je malý morský atol Second Thomas Shoal (Druhá Thomasova plytčina), kde Filipíny udržiavajú vojenskú prítomnosť na lodnom vraku. Na plytčine ho zámerne odstavili v roku 1999 s cieľom posilnenia svojich nárokov. Prítomnú vojenskú posádku pravidelne zásobujú filipínske lode.

V júni obvinili čínsku pobrežnú stráž z nezákonného vstupu na palubu filipínskeho zásobovacieho plavidla, pri ktorom bol vážne zranený jeden námorník. Filipínski predstavitelia tvrdia, že počas konfrontácie im zhabali aj zbrane. Čína si nárokuje takmer celú oblasť Juhočínskeho mora, pričom argumentuje svojou historickou prítomnosťou v oblasti.

Čínou nárokované územie zasahuje nielen do nárokov Filipín, ale aj ostatných pobrežných štátov ako Malajzia či Vietnam. Stály rozhodcovský súd v Haagu v roku 2016 rozhodol, že nároky Pekingu na tieto oblasti nemajú žiadny základ v medzinárodnom práve.

Peking na presadenie svojich záujmov využíva plytčiny v spornej oblasti, na ktorých buduje umelé ostrovy a vojenské základne. Čína trvá na tom, že aktivity jej pobrežnej stráže sú zákonné a profesionálne.

(tasr, reuters)