Britská vláda pod vedením Tonyho Blaira v roku 2002 odkázala izraelskému kabinetu, že Obranné sily Izraela (IDF) sa nesprávajú spôsobom, ktorý by zodpovedal „civilizovanému národu“. Vyplýva to z odtajnených dokumentov z Downing Street, ktoré odhaľujú britskú reakciu na vtedajší vpád Izraela do Predjordánska.
Odtajnené dokumenty odhaľujú ostrú výmenu názorov medzi izraelským ministrom obrany a britským veľvyslancom v Tel Avive, ktorý obvinil jednotky IDF, že sa „vymkli spod kontroly“.
Veľvyslanec Sherard Cowper-Coles hovoril s izraelským poradcom pre zahraničnú politiku Dannym Ayalonom a povedal mu, že niektorí vojaci svojím konaním na západnom brehu „poburujú medzinárodnú mienku“, a dodal, že správanie IDF „bolo hodné skôr ruskej armády ako údajne civilizovanej krajiny“.
Britský kabinet tak mal reagovať na izraelskú inváziu do predjordánskeho Ramalláhu v rámci operácie Obranný štít (Defense Shield), počas ktorej IDF obkľúčili sídlo vtedajšieho lídra Palestínskej samosprávy Jásira Arafata.
Z dokumentov úradu vlády vyplýva, že americký prezident George Bush sa Blairovi posťažoval, že táto akcia urobí z Arafata „mučeníka“.
Zamestnanci britskej ambasády tiež vypracovali správu o správaní IDF. Tvrdili v nej, že vojaci „bežne používajú neprimeranú silu, napríklad strieľajú na nohy ľuďom hádžucim kamene alebo na pneumatiky áut“, pričom nevyhnutne dochádza k neustálemu prívalu sanitiek, ktoré prevážajú do nemocnice mladých ľudí so smrteľnými strelnými zraneniami hlavy a tela.
„Na Arabov sa pozerajú zvrchu a opovrhujú nimi. Je potrebné povedať, že priemerný Izraelčan si neváži arabský život rovnako ako židovský. Spojte hrdý étos IDF so situáciou, v ktorej sú nepriatelia menejcennými smrteľníkmi, a dostanete výsledky, ktoré teraz vidíme,“ dodáva ambasáda v archívnom materiáli.