Fico opäť telefonoval s premiérom Ukrajiny. A znova kvôli tranzitu ruskej ropy

Počas piatkového telefonátu navrhol slovenský premiér Robert Fico ukrajinskému náprotivku Denysovi Šmyhaľovi technické riešenie, na ktorom by museli participovať viaceré štáty vrátane Slovenska. O čo konkrétne ide zatiaľ Úrad vlády SR nepriblížil.

450084504_879128187577802_411617602174025292_n Premiér Robert Fico. Foto: FB/Úrad vlády SR

Obnova tranzitu časti ruskej ropy je podľa úradu vlády pre rafinériu Slovnaft mimoriadne dôležitá, pretože náhradné zdroje ropy sú drahšie a nemusia technologicky vyhovovať.

Ukrajina prestala prepravovať ropu od ruského dodávateľa Lukoil ešte pred viac ako dvomi týždňami. Zastavenie dodávok ropy, ktorú odoberala aj bratislavská rafinéria Slovnaft, potvrdilo ministerstvo hospodárstva.

„Podľa údajov od spoločnosti Transpetrol dodávky ruskej ropy na Slovensko neboli zastavené. Problém je, podľa informácií od spoločnosti Slovnaft, s dodávkami od konkrétneho dodávateľa (spoločnosť Lukoil), ktorý bol na Ukrajine zaradený na sankčný zoznam,“ uviedla hovorkyňa rezortu Mária Pavlusík.

Dlhodobý výpadok dodávok by mohol negatívne ovplyvniť bratislavskú rafinériu. Tá napriek postupnému prechodu na alternatívnych dodávateľov stále spracováva dve tretiny ropy pôvodom z Ruska.

Rezort hospodárstva dodal, že i keď Lukoil dodával časť ropy pre rafinériu Slovnaft, tá má zabezpečené dodávky ruskej ropy aj od iného dodávateľa a rovnako má objednané dodávky z alternatívnych zdrojov.„Rezort hospodárstva napriek týmto faktom vzniknutý problém eviduje a aktívne sa ním zaoberá aj so svojimi ukrajinskými partnermi,“ dodala Pavlusík.

Blanár telefonoval so Szijjártóom

Minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer) v piatok telefonoval so šéfom maďarskej diplomacie Péterom Szijjártóom o konaní na pôde EÚ vo veci podnetu pre porušenie asociačnej zmluvy zo strany Ukrajiny tým, že smerom k obom krajinám zastavila tranzit ropy.

 „Dohodli sme sa, že budeme aj naďalej koordinovať naše kroky vo vzťahu k Európskej komisii (EK), ktorá musí zastupovať v prvom rade záujmy členských štátov. Ak sú primárne postihnuté dva štáty porušením asociačnej dohody zo strany Ukrajiny, o to viac by sme očakávali ochotu pomôcť zo strany EK,“ uviedol Blanár.

Prezident vraví o odvete

Obavy o plynulosť dodávok komodity na Slovensko sa objavili už v stredu (18.7.) po medializácii správ, že Lukoil prestal dodávať ropu do susedného Maďarska. Prezident Peter Pellegrini na zastavenie dodávok reagoval, že ak Ukrajina neobnoví dodávky ruskej ropy na Slovensko, naša krajina bude „nakoniec musieť pristúpiť o odvetným opatreniam“.

Zo strany Kyjeva si podľa neho takýto prístup nezaslúžime, a to predovšetkým v kontexte celkového prístupu a humanitárnej či vojenskej pomoci, ktorú sme Ukrajine od začiatku vojny s Ruskom poskytli.

Pellegrini podobu odvetných opatrení nekonkretizoval, no z jeho predošlých slov vyplýva, že by mohli mať podobu obmedzenia dodávok elektrickej energie nášmu východnému susedovi.

„Málo sa o tom hovorí, ale okrem inej pomoci je Slovensko jedným z najväčších dodávateľov elektrickej energie na Ukrajinu. Dodali sme Ukrajine energiu v objeme viac ako 40-tisíc megawatthodín, zatiaľ. Myslím si, že v situácii, kedy klesla schopnosť Ukrajiny produkovať elektrickú energiu o viac ako polovicu, sú tieto dodávky elektrickej energie pre Ukrajinu kľúčové,“ povedala hlava štátu.

Eurokomisia odsunula rozhodnutie

Blanár na sociálnej sieti uviedol, že v pondelok (22.7.) spolu s Maďarskom oslovili eurokomisiu, aby využila asociačnú dohodu, na základe ktorej Ukrajina nesmie blokovať tranzit ropy. „Dnes, v stredu, Komisia na čele s Ursulou von der Leyenovou odsunula rozhodnutie. Má čas. Veď Slovensko nie je až také dôležité. Chce mať údajne viac dôkazov,“ napísal šéf diplomacie.

Ukrajinské sankcie voči Lukoilu označil za nepremyslené a skonštatoval, že Slovensku môžu priniesť veľmi rýchlo negatívne dôsledky ako napríklad nedostatok pohonných hmôt, alebo ich vyššie ceny.

„Aj takto ,stojí‘ na strane európskych občanov Európska komisia, ktorá urobí všetko preto, aby odsunula svoje rozhodnutie na neskoršie, aby nám nemusela dať za pravdu, aby nekritizovala Ukrajinu a aby nás donútila mať jediný správny názor,“ domnieva sa Blanár.

Kyjev sprísnil protiruské sankcie

Viaceré médiá vrátane tých ukrajinských píšu, že príčinou náhlej stopky sú prísnejšie sankcie, ktoré Ukrajina v júni tohto roku uvalila na Lukoil.

Ukrajinské sankcie sa na ruského ropného giganta vzťahovali už od roku 2018. Zameriavali sa predovšetkým na obmedzenie kapitálových tokov, obmedzenie obchodných operácií a zákaz účasti na privatizácii alebo prenájme štátneho majetku.

V júni 2024 ukrajinská Rada národnej bezpečnosti a obrany tieto sankcie výrazne sprísnila – najmä o zákaz tranzitu. Náš východný sused teda zakázal používať Ukrajinu ako tranzitný bod pre vývoz ruskej ropy.

O hrozbe, že Ukrajinci zastavia transport ruskej ropy alebo plynu na územie Slovenska a Maďarska sa hovorilo už pred ostatnou zimou. Išlo by o vážne rozhodnutie kyjevskej vlády, ktoré by mohlo zradikalizovať nálady spoločnosti voči Ukrajine, aj Ukrajincom na území našich štátov.

Ako obísť Ukrajinu?

Spoločnosť MOL, pod ktorú spadá aj Slovnaft, v súčasnosti rokuje s Ruskom a Srbskom o dodávkach ropy s cieľom vyhnúť sa ukrajinskému územiu. Ropu a plyn z Ruska považuje za dôležitý nástroj energetickej bezpečnosti Maďarska.

To isté sa týka aj Slovenska. Spoločne máme výnimku na dovoz ropných produktov, z ktorých však Slovnaft (súčasť spoločnosti MOL) zásobuje aj ukrajinský trh.

Iné dodávky vraj prúdia plynulo

„Dodávky ropy od iných ruských exportérov, ktorí sa nenachádzajú na aktuálne rozšírenom ukrajinskom sankčnom zozname, sú plynulo preberané od ukrajinského prepravcu na prepravu cez územie SR a následne odovzdávané našim zákazníkom v súlade s harmonogramom,“ uviedla pre agentúru SITA špecialista prevádzky pre prepravu a energetiku spoločnosti Transpetrol Júlia Prociková.

„Spoločnosť Transpetrol realizuje prepravu ropy výhradne cez územie SR pre svojich zákazníkov vrátane spoločnosti Slovnaft. Pri dodávkach ruskej ropy prepravovanej ropovodom Družba preberá spoločnosť Transpetrol ruskú ropu podľa požiadaviek svojich zákazníkov v SR a ČR na slovensko-ukrajinskej hranici v súlade s harmonogramom potvrdeným ruskou a ukrajinskou prepravnou spoločnosťou,“ píše sa ďalej v stanovisku.

(max, est, tasr, sita)


Majiteľ sociálnej siete Facebook Mark Zuckerberg priznal americkému Kongresu jeden z najmasívnejších cenzorských zásahov zo strany vládnej moci voči nepohodlným názorom občanov v modernej histórii. Nešlo pritom o ochranu utajovaných skutočností či iných zákonných dôvodov, ale o krytie korupcie a umlčiavanie kritikov pandemických opatrení. Tento prípad ukazuje, ako veľmi dôležitý je zákaz cenzúry, a prečo je toto ústavné právo potrebné neustále strážiť. Viac v článku.

prečítať viac

Automobilovému koncernu Volkswagen prerástli problémy s konkurencieschopnosťou cez hlavu. Skupina hlási najväčší problém práve vo svojej vlajkovej značke Volkswagen, ktorej ziskové marže sú už dlhší čas príliš nízke.

prečítať viac