Slovenský vodný slalomár Matej Beňuš získal na Olympijských hrách v Paríži bronzovú medailu v C1. Vo finále skončil tretí so stratou 5,67 sekundy na domáceho Nicolasa Gestina. Striebro patrí Britovi Adam Burgessovi (+5,48). Pre Slovensko je to prvý cenný kov v Paríži, Beňuš má v zbierke v rovnakej disciplíne aj olympijské striebro z Ria de Janeiro 2016.
Športovec štartoval vo finále ako druhý a úvod zvládol bez problémov. Menšie zaváhanie mal na „sedmičke“, no celkovo predviedol výrazne istejšiu jazdu ako v semifinále. Zvládol aj bránku s číslom 16, ktorú ťukol v predchádzajúcej jazde. Trocha stratil na „dvadsiatke“, ale finišoval v nádejnom čase 97,03 s a bol v hre o medailu. Jeho čas vo finále bol o 5,56 sekundy rýchlejší v porovnaní so semifinále a zároveň prvýkrát v Paríži nezaznamenal dotyk počas jazdy.
V ére samostatnosti je to 16. vodnoslalomárska olympijská medaila pre SR. Na OH 2020 v Tokiu skončil Beňuš šiesty. Slovensko nemalo v C1 mužov zastúpenie na pódiu v histórii modernej samostatnosti len pred troma rokmi v Tokiu. Pri premiére v Atlante 1996 sa Martikán tešil zo zlata, o štyri roky neskôr získal v Sydney striebro a v Atenách 2004 ho zopakoval. V Pekingu 2008 opäť zvíťazil a v Londýne 2012 pri svojej piatej olympijskej účasti bronzom skompletizoval zbierku.
„V prvom rade som šťastný, že sa mi to podarilo. V Tokiu som zlyhal, ale vrátil som sa späť na stupne. Absolútna spokojnosť. Jazda bola fajn, stratil som len v pasáži 6 a 7, ale to by nezmenilo nič. Gestin bol dnes nezdolateľný. Bolo to dosť nervózne čakanie, keďže čas bol hraničný. Po dojazde som vedel, že to bude tesné ohľadom medaily. Rád by som vyhral, ale už pred začiatkom som vravel, že každá medaila bude úspech,“ uviedol Beňuš pre STVR.
Slovenská medailová žatva vo vodnom slalome sa tak nezastavila ani v Paríži. Začala sa na OH 1996 v Atlante, kde Michal Martikán získal zlato v C1. „Som šťastný, že vodný slalom potvrdil, že je kvalitný. Dúfam, že aj Zuzka Paňková a Jakub Grigar nebudú pod tlakom a užijú si to. V kajak krose to je nepravdepodobné, koncentroval som sa na slalom, no možno motyka vystrelí,“ dodal Beňuš.
Veľkú spokojnosť vyjadril aj Beňušov tréner Matúš Hujsa: „Je to úžasné. Maťo sa popasoval s traťou najlepšie, ako mohol. Finále bolo veľmi kvalitné, videli sme skvelé výkony. Gestin bol bezkonkurenčný, ale Maťo podal super výkon a nesieme domov bronz pre Slovensko. Po semifinále mi hovoril, že rád útočí zozadu, takže nechal si to najlepšie na koniec. Je to bronz, super.“
Gestin predtým skončil druhý v C1 na uplynulých MS v Londýne. Má aj dve zlaté medaily v hliadkach, na rovnakom šampionáte vo Veľkej Británii a v roku 2021 aj v Bratislave.
„Som veľmi nadšený a hrdý. Je to úžasná správa, že naši vodáci nesklamali. Nesmierne sa teším. Predviedol úžasnú jazdu, do poslednej chvíle to bolo napätie. Máme ju doma a dúfam, že ho všetci tak, ako sa patrí, po návrate na Slovensko privítame. Dnes to bol úspešný olympijský deň pre celé Slovensko,“ uviedol prezident Peter Pellegrini.
„Nesmierne sa teším, že prvá medaila z týchto hier je vďaka zástupcovi nášho Športového centra polície. Ťažko sa vyjadrujú pocity, ale teším sa, že máme túto medailu. A želám našej reprezentácii, aby bolo tých medailí čo najviac,“ reagoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.
Slovenský skejtbordista Richard Tury obsadil na OH v Paríži piate miesto v disciplíne street. Jediný Európan vo finále si pripísal konečnú známku 273,98. Titul olympijského šampióna obhájil Japonec Júto Horigome (281,14), na pódiu ho doplnili dvaja Američania, strieborný Jagger Eaton (281,04) a bronzový Nyjah Huston (279,38).
Tridsaťjedenročný Tury bol vo finále najstarší a pripísal si úspešný debut pod piatimi kruhmi. V Tokiu v premiére skejtbordingu na olympiáde chýbal.
„Som megašťastný. Dostal som sa do finále len tak-tak, mal som šťastie. Urobil som pre úspech maximum, všetka ta námaha, ktorú som vynaložil do tréningu sa teraz vrátila. Začínal som na ulici a vôbec som nečakal, že budem niekedy v živote na olympiáde. Verím, že som urobil Slovensku radosť,“ tešil sa Tury pre STVR.
V hľadisku uvidel aj prezidenta, čo ho potešilo. „Piate miesto je super. Každý jazdec je tu dobrý, ale veľkú úlohu zohrala hlava. Prišlo sa sem na skejtbording pozrieť asi najviac fanúšikov, čo som videl za celú kariéru. Atmosféra tu bola ako na hokeji a niektorí možno aj preto vyhoreli. Verím, že som urobil pre slovenský skejtbording veľa,“ skonštatoval s dôvetkom, že dúfa, že to priláka novú mládež a postavia sa nové skejtparky.
„Mám veľkú motiváciu pokračovať. V Los Angeles som sa v roku 2013 prvýkrát dostal do svetovej špičky a na olympiáde tam môžem napísať bodku za kariérou,“ uzavrel.
Disciplína street pozostáva zo siedmich častí, dvoch jázd a piatich trikov. Výsledná známka sa vytvorí z lepšej jazdy a dvoch najlepších trikov. Tury prekĺzol do finále z poslednej možnej pozície so známkou 257,99, keď sa mu počítala prvá jazda za 87,84 b a dva triky v hodnote 78,84 a 91,31. Zvládol aj náročnú situáciu, keď po prvom triku v ďalších troch spadol a potreboval tak v piatom zabodovať.
Vo finále začal Tury dobre, keď v prvej jazde zaznamenal 87,85, čiže svoj výkon z kvalifikácie prekonal o jednu stotinu bodu. V druhej svoju známku ešte zlepšil na 89,31 a po jazdách mu patrila 5. priečka. Aj do trikovej časti vstúpil úspešne, na úvod zapísal 92,09, čiže viac ako v ktoromkoľvek pokuse v kvalifikácii. Nasledovali dva pády, potrebný druhý úspešný trik predviedol vo štvrtej sérii, keď mu rozhodcovia pridelili známku 92,58. V piatej sérii už prišiel pád.
Horigome sa na najvyšší stupienok posunul na poslednú možnú chvíľu, keď pred posledným trikom mal na konte iba jeden vydarený pokus. Na záver však predviedol najlepší trik dňa v hodnote 97,08 a preskočil Turyho i oboch Američanov.
(tasr)