Smer považuje závery správy EK o právnom štáte za zavádzajúce a aktivistické

Ide podľa nej o politický dokument, ktorý má slúžiť médiám a opozícii na útoky voči vláde Roberta Fica za to, že neopakuje postoje Európskej komisie pri vojne na Ukrajine, Green Deale, migrácii či práve veta členských štátov.

Robert Fico Olaf Scholz Robert Fico. Foto: Martin Baumann/TASR

Európska komisia napríklad vyčíta Úradu vlády (ÚV) SR, že zrušil odbor prevencie korupcie. „Aká je realita? Úrad vlády Slovenskej republiky presunul tému prevencie korupcie z odboru na sekciu, teda sme tejto téme dali väčšiu váhu, finančnú podporu a dôležitosť,“ zdôraznil vedúci ÚV SR Juraj Gedra. V súvislosti s námietkami, že sa na vysokopostavených verejných činiteľov nevzťahuje etický kódex uviedol, že vlani boli vládou prijaté tzv. zásady integrity, čo je len iný názov pre etický kódex.

Európska komisia požaduje ochranné záruky pre sudcov pri trestnom čine ohýbania práva. „Absolútny súhlas, tento trestný čin si vymyslela Kolíková, aby mala spôsob, ako sa vyhrážať neposlušným sudcom a my by sme ho najradšej okamžite zrušili, ale nemôžeme. Pýtate sa prečo? Lebo Európska komisia ho bývalej vláde odsúhlasila ako jeden z míľnikov pri pláne obnovy,“ zdôraznil podpredseda Smeru Erik Kaliňák.

Paragraf 363 Trestného poriadku zas podľa strany chráni zákonnosť vyšetrovania a jeho využitie nie je prekážkou v ďalšom trestnom stíhaní. Takmer polovicu informačných zdrojov v správe tvoria podľa Smeru-SD odkazy na články vo vybraných médiách a vyjadrenia mimovládok.

EK vydala sedem odporúčaní pre Slovensko vo výročnej správe v oblasti právneho štátu v členských krajinách Európskej únie. Odporúčania nadväzujú na vlaňajšie, ktoré SR realizovala podľa komisie buď len čiastočne, alebo vôbec.

(tasr)