Po zastavení významného podielu dodávok ropy na Slovensko sa okamžite zvalila vina na sankcie, ktoré v júni uvalil Kyjev na spoločnosť Lukoil. Viceprezident Európskej komisie, rovnako ako niektoré články zahraničných médií však vykŕmili naratív, že ruský Lukoil zastavil ropu, aj keď nemusel. Údajne sa na ňu sankcie po zmene vlastníctva nevzťahujú. Pri pohľade na znenie ukrajinských sankcií sú však tieto tvrdenia zavádzajúce a vynechávajú dôležité informácie.
Výkonný podpredseda Európskej komisie Valdis Dombrovskis v liste zaslanom ministrom zahraničných vecí Slovenska a Maďarska a tiež na svojom účte na sociálnej sieti X uviedol, že ropa spoločnosti Lukoil sa na rusko-ukrajinskej hranici stáva majetkom obchodných spoločností. A že sa na ňu nevzťahujú sankcie, ktoré na Lukoil uvalila Ukrajina.
Good meeting with 🇺🇦PM @Denys_Shmyhal , discussed:
— Valdis Dombrovskis (@VDombrovskis) August 1, 2024
Situation in Ukraine & international support, preparation of extraordinary revenue accelaration loans.
Got confirmation that ongoing oil transit operations to 🇭🇺 🇸🇰 are not affected, as long as Lukoil is not owner of the oil. pic.twitter.com/lKYDgBsC7C
Agentúra Bloomberg to ešte viac konkretizovala, keď s odkazom na ľudí z priemyslu uviedla, že ropa Lukoilu sa na hraniciach stáva majetkom švajčiarskej spoločnosti Litasco, ktorá síce je dcérskou spoločnosťou Lukoilu, ale nefiguruje na sankčnom zozname, čo pre agentúru potvrdil aj námestník ukrajinského ministra financií.