Ulice Košíc zaplnilo 40-tisíc ľudí. Prišli podporiť ochranu života

Národný pochod za život sa do Košíc vrátil po jedenástich rokoch. Účastníkov čakal bohatý program rozdelený do dvoch dní, ktorý zavŕšil pochod v uliciach druhého najväčšieho mesta Slovenska.

_DJK4071 Národný pochod za život v Košiciach 2024. Foto: Štandard/Damian König

V nedeľu zaplnil centrum metropoly východu dav niekoľkých tisícok ľudí. Účastníci podujatia tak dali svoj hlas a vyjadrili podporu „najmenším z nás“. Zasadili sa za obranu života od počatia až po prirodzenú smrť.

Dopoludnia slúžilo sväté omše v košických kostoloch sedemnásť slovenských biskupov, čo predstavuje mimoriadne silnú duchovnú podporu pre celé podujatie. V Dóme sv. Alžbety celebroval otec arcibiskup Mons. Bernard Bober.

V to, že pochod ukáže krásu ľudského života a bude povzbudením pre ľudí, politikov aj celú spoločnosť, verí aj Patrik Daniška, hovorca Národného pochodu za život. Dodáva, že je nevyhnutné, „aby sme sa zasadili za ochranu práva na život úplne každého človeka, vrátane nenarodených detí“.

Košicami putoval aj pápež František

Z úst apoštolského nuncia na Slovensku Nicolu Girasoliho zase zazneli slová, že pápež František v duchu kráča s účastníkmi pochodu košickými ulicami.

Priniesol srdečný pozdrav od pápeža Františka, ktorý sa spája so všetkými biskupmi Slovenska na pochode za život dnes v Košiciach. „Pápež František dnes pochoduje s vami. Nech je to pochod radosti a entuziazmu. Nech je to skutočný pochod za život. Nech je to pochod nádeje. Buďte vždy podporovateľmi života. Život je Boží dar,“ povedal nuncius.

Cirkevní predstavitelia počas hlavného programu na Národnom pochode za život v Košiciach. Pri mikrofóne apoštolský nuncia na Slovensku Nicola Girasoli. Foto: Štandard/Damian König

Rektor Domčeka blahoslavenej Anky Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom Pavol Hudák sa zase pre Štandard vyjadril, že úcta k životu je pre neho základným prejavom človečenstva: „Človek, ktorý si neváži život, si neváži seba ani nikoho okolo seba,“ skonštatoval.

„Prišiel som preto, aby som vydal svedectvo o úcte k životu, že ho mám rád. Aby som pomohol ľuďom ukázať cestu, že je možné nájsť zmysel života. Mnohí ľudia nevedia žiť, treba ich to naučiť a úctou získavame sebavedomie,“ dodal Hudák.

Pochod má prispieť k citlivejšej spoločnosti

Pre košického pomocného biskupa Mareka Forgáča je každé ublíženie človeku vážnym previnením. „Chceme nenásilným, ale zároveň viditeľným spôsobom vyjadriť, že stojíme na strane bezbranných,“ vysvetľuje.

Je podľa neho potrebné prísť do ulíc, ak sa ubližuje bezbranným. „Nenásilným, ale zároveň jasným, počuteľným a transparentným spôsobom máme vyjadriť, že nám záleží na otázkach života, jeho ochrane od vzniku pod srdcom mamy až po prirodzenú smrť,“ dodáva pre Štandard otec Forgáč.

Pochodu sa zúčastnil aj biskup Spišskej diecézy František Trstenský, ktorý, ako tvrdí, prišiel preto, lebo ani jemu rodičia nepovedali „nie“ pre jeho život. „Som tu aj na vyjadrenie vďaky mojim rodičom, no tiež cítim zodpovednosť, že aj ja chcem povzbudiť tých, ktorých Pán Boh povolal do manželstva a do rodiny, aby mali odvahu povedať áno životu,“ vysvetľuje pre Štandard.

Dôležitosť vyjadriť svoj názor v otázkach života priamo v uliciach vníma aj lektorka vzťahovej výchovy Renáta Ocilková. Pre Štandard uviedla, že nedeľný pochod vníma ako prejav hlboko zakorenenej túžby každého človeka po láske, pravde, kráse a po živote.

Národný pochod za život v Košiciach. Foto: Damián König/Štandard

„Myslím si, že je veľmi dôležité nielen robiť dobré veci a hovoriť o nich, ale z času na čas je tiež potrebné ich verejne manifestovať a vyjadriť,“ dopĺňa Ocilková.

Práve nedeľňajší pochod podľa nej vyjadruje dôležitú príležitosť manifestovať hodnoty života. „Aby sme ich tlmočili nielen spoločnosti a politikom, ale aj tým, ktorí môžu ovplyvňovať zákony na národnej alebo európskej úrovni,“ dodáva lektorka.

„Láska je pro-life“

Hlavný program sa začal v nedeľu o 13:30 na Hlavnej ulici. Na pódiu vystúpilo 24 rečníkov vrátane zástupcov pro-life združení, odborníkov, zahraničných hostí, umelcov i zástupcov cirkví. Nechýbali ani svedectvá ľudí so silnými životnými príbehmi.

“Ak niekoho milujeme, chceme, aby bol chránený, láska je za život,” povedal hneď v úvode hovorca Národného pochodu za život Patrik Daniška, čím zdôraznil motto tohtoročného podujatia, ktoré znie „láska je pro-life“.

„Sme za život a to sa nedá inak ako v láske. Sme hrdí, že sa Košice premenili na hlavné mesto kultúry života,“ vyhlásil hlavný koordinátor Národného pochodu Dušan Škurla.

Národný pochod za život v Košiciach 2024. Foto. TASR/Roman Hanc

Pochodu sa zúčastnili komisár pre deti Jozef Mikloško, predseda Spoločenstva Ladislava Hanusa Juraj Šúst, košický arcibiskup Mons. Bernard Bober či organizátor poľských pochodov za život a rodinu Marcin Perlowski.

Osobitne rezonovala téma uzdravenia po potrate, ktorú priblížila Daniela Obšajsníková z projektu Ráchelina vinica. Slovo dostal aj Martin Hudáček, autor svetoznámeho súsošia Pomník nenarodeným deťom či matka s osobným svedectvom po umelom potrate.

„Dnes veľmi narastajú poznatky o tom, čo prenatálne dieťa dokáže. Chcem vás preto poprosiť, prestaňme používať pojem ako embryo, hovorme stále o nenarodenom dieťati,“ vyhlásil počas hlavného programu na pódiu detský komisár Mikloško s dôvetkom, že on je komisár pre deti po aj pred narodením.

Následne sa po príhovoroch, približne o 14:30, začal samotný pochod košickými ulicami. Dav niekoľkých desiatok tisíc ľudí sa vydal smerom od Dómu sv. Alžbety cez Kuzmányho, Hviezdoslavovu a Hlavnú ulicu. Putovanie zavŕšili pri morovom stĺpe, respektíve súsoší Nepoškvrnenej Panny Márie.

Národný pochod za život v Košiciach. Foto: Damián König/Štandard

Prišli politici KDH, KÚ, Slovenska, Republiky aj Demokratov

Na pochode sa zúčastnili viacerí politici z KDH vrátane Milana Majerského s manželkou Miriam Lexmann, exministra školstva Jána Horeckého a exministra spravodlivosti Viliama Karasa či poslancov Mariána Čaučíka a Martina Šmilňáka.

„Som účastný každého ročníka Národného pochodu za život, pretože ide o niečo, čo je základom všetkých ostatných dobier,“ povedal pre Štandard exminister Ján Horecký s dôvetkom, že človek sa musí najskôr narodiť, aby mohol prijímať všetky milosti – lásku, pokoj a dobro.

„Pre niekoho je otázka umelého prerušenia tehotenstva, odpustite, že to poviem takto, právnou otázkou, pre mňa je to otázka života a smrti,“ dodal Horecký, ktorý všetkým praje, aby sa v takej situácii neocitli.

Exminister spravodlivosti Viliam Karas označil nedeľný pochod za oslavu a sviatok života. „Myslím si, že je to dôležitý impulz aj pre spoločnosť, aby sa na chvíľu zastavila a uvedomila si, že je dôležité, aby sme sa vedeli navzájom prijímať,“ zdôraznil Karas.

Na podujatí nechýbali ani poslanci Kresťanskej únie (KÚ) Anna Záborská a Richard Vašečka, ktorí sú súčasťou poslaneckého klubu hnutia Slovensko. Zúčastnili sa aj expremiér a predseda hnutia Igor Matovič a tiež bývalý minister zdravotníctva a poslanec Marek Krajčí.

Vašečka z KÚ podčiarkol, že myšlienka o hodnotení života nie je negatívna ani proti nikomu, a mala by nás skôr spájať. „Verím, že je dôležité sa takto stretnúť a jasne vyjadriť svoje presvedčenie o pozitívnych hodnotách,“ uviedol pre Štandard.

Exminister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak, ktorý bol jednotkou na kandidátke KÚ v eurovoľbách na mieste zbieral podpisy pre petíciu proti zrušeniu rodičovského dôchodku.

V uliciach kráčala spolu s davom pochodujúcich ľudí aj trojica poslancov z Republiky Milan Uhrík, Miroslav Suja a Milan Mazurek. Prišiel tiež bývalý premiér a člen strany Demokrati Eduard Heger.

Účastníci Národného pochodu za život v Košiciach 2024. Foto: Štandard/Damian König

Priebeh pochodu bol po celý čas pokojný

Kráčajúce rodiny s deťmi, jednotlivci, aj celé duchovné spoločenstvá v rukách držali transparenty s nadpismi ako „každý je vzácny“, „mama, ja chcem žiť“, „sme hlasom tých, čo hlas nemajú“ či „život je dar“.

Do organizácie podujatia sa zapojilo viac ako osemsto dobrovoľníkov. Aj vďaka precíznej príprave a jasnému odkazu organizátorov prebehla akcia bez problémov a účastníci odchádzali s dobrou náladou.

„Som veľmi rada, že môžem podporiť túto udalosť a byť jej súčasťou. Rozhodla som sa tak, pretože verím, že to môže priniesť pozitívny výsledok,“ uviedla pre Štandard jedna z dobrovoľníčok. Ďalší účastník dodal, že s radosťou prispel svojou pomocou k tejto akcii, ktorá má pre neho osobne, ale aj pre celú spoločnosť hlboký význam.

Národný pochod za život organizujú pro-life organizácie pod záštitou Konferencie biskupov Slovenska. Doposiaľ sa konali tri pochody, a to v roku 2013 v Košiciach a v rokoch 2015 a 2019 v Bratislave. Patrili medzi najmasovejšie podujatia od novembra 1989.

Ich cieľom je presadiť ochranu života a dôstojnosti každého človeka od počatia po prirodzenú smrť.



Štátnej forme pomoci rodinám s deťmi na Slovensku trvalo až 18 rokov, kým z pôvodných 13,32 eura poskočila na niečo vyše 43 pred dvomi rokmi. Krok, ktorý priklepol na dieťa ešte zhruba o stovku viac,…
Prejsť na článok