|   2024-10-03 09:20:00

Prvýkrát za dekády sa viac Američanov hlási k republikánom ako k demokratom

Podľa nového prieskumu agentúry Gallup sa po prvýkrát za posledné desaťročia viac Američanov hlási k republikánom ako k demokratom.

Nielenže sa teraz 48 percent Američanov hlási k republikánom alebo sa prikláňa k tejto strane v porovnaní so 45 percentami, ktorí sa hlásia k demokratom alebo sa k nim prikláňajú, ale Američania sa dokonca s väčším rozdielom, a to 5 percent, domnievajú, že republikáni sú schopní lepšie riešiť „najdôležitejšie problémy, ktorým krajina čelí“.

Stranícka príslušnosť Američanov mala v minulosti výrazný vzťah k výsledkom prezidentských volieb, konštatoval Gallup, a zdá sa, že teraz má obzvlášť významný vplyv na voľbu prezidenta vzhľadom na to, že Donald Trump zvíťazil v roku 2016, keď voliči, ktorí sa identifikovali ako demokrati prevyšovali republikánov o tri percentuálne body.

Analytici Gallupu uviedli, že „takmer všetky“ merania, ktoré boli v minulosti úzko späté s výsledkami prezidentských volieb, sú teraz v prospech Republikánskej strany.

(mja)