Riaditeľ EHMK 2026: Trenčín je odsúdený na úspech, prinesieme exkluzívne mená
Verejnosť netrpezlivo očakáva predstavenie programu EHMK 2026. Kedy ho odprezentujete?
Momentálne prebieha veľké množstvo procesov, príprav a komunikácií na úrovni krajskej, lokálnej a medzinárodnej. Môžem však už prezradiť, že základný rámec programu odprezentujeme v piatok 8. 11. na spoločnom zasadnutí mestského a krajského zastupiteľstva, ktoré sa uskutoční o 18:00 v Kultúrno-kreatívnom centre Hviezda v Trenčíne. Na toto zasadnutie sme pozvali aj ďalších našich partnerov z regiónu a zástupcov významných kultúrnych inštitúcií.
Zaznie na tomto zasadnutí apel pre miestnych umelcov?
Pri tejto príležitosti by sme radi vyzvali subjekty z regiónu, aby boli aktívnejšie, bez ohľadu na to, akú mali skúsenosť s predošlým vývojom, pretože aj projekt sa vyvíja. Želáme si, aby s nami spolupracovali a participovali na EHMK.
Konkrétny program bude dokončený v marci 2025, keď v programovej knihe už budú definované aj dátumy a názvy podujatí, ako aj ich dejiská. Samozrejme, že sa budeme snažiť vytvoriť atraktívny program a pritiahnuť turistov aj partnerské inštitúcie na zmysluplný obsah. Snažíme sa projekt smerovať k tolerancii a spolupráci.

Kto ovplyvňuje program a pripravuje jeho štruktúru?
Je to dané víťazným projektom, ktorý musíme v určitých parametroch implementovať, ale ovplyvňuje to aj náš tím a mestá, kde sa podujatia budú konať. Záleží tiež na zahraničných partneroch, s ktorými budeme spolupracovať.
Program je dôležitý, ale je to len nástroj na dlhodobú zmenu a transformáciu prostredia. Práve preto pripravujeme so zahraničnými expertmi a so všetkými relevantnými domácimi subjektmi v Trenčíne aj regióne zásadné stanoviská k budúcnosti kultúry a integrovanú stratégiu pre mesto aj kraj od roku 2027 na päť a viac rokov.
Máte v pláne pozvať aj nejaké svetové hudobné teleso?
Radi by sme, keby sa nám to podarilo, čo však nie je jednoduché. Napríklad na EHMK 2013 sme mali v Košiciach Tokijský metropolitný orchester, ale jeho účasť sme dohodli až v poslednej fáze po troch rokoch ťažkých diskusií.
Nielenže sme ich museli presvedčiť, že to dokážeme zorganizovať, lebo oni sa porovnávajú s Viedenskou či Berlínskou filharmóniou, a teda musia mať minimálne taký istý štandard, ale aj o tom, že Košice sú vďaka EHMK 2013 viac ako Paríž. Vyšlo to a navyše ich angažmán nás nestál ani cent, lebo to platil japonský partner.
Koho do Trenčína dotiahneme, to naozaj v tejto chvíli neviem. Musíme však vychádzať z toho, aké sú možnosti mesta, lebo tu napríklad nie je filharmonická sála. Už teraz však s určitosťou môžem povedať, že verejnosť sa v každej oblasti (umenie, hudba, výtvarné umenie, multižáner, dizajn, architektúra, a tak ďalej) môže tešiť na exkluzívne mená a špičkové podujatia.
Máme svoju víziu, ale ako som už povedal, je zbytočné teraz vyvolať vysoké očakávania, ktoré by sa potom z nejakého dôvodu nemuseli nenaplniť. Ešte nie sme v takej fáze príprav, aby sme mohli zverejniť detaily programu.
No môžete uviesť aspoň to, kedy a kde sa bude odohrávať otvárací ceremoniál?
Otvárací ceremoniál bude prebiehať od 19. do 21. marca 2026 nielen v Trenčíne, ale aj v okolí. Čiže neurobíme iba jeden veľký event typu Ein Kessel Buntes, ale viacero a na niekoľkých miestach. Dúfam, že to bude dostatočne reprezentatívne aj atraktívne.
Chceme, aby projekt naozaj zarezonoval počas všetkých dní, a aby svetové médiá o tom informovali tak intenzívne ako v Košiciach, kde bolo na otvorení EHMK až 250 zahraničných novinárov. Súčasťou otvorenia by mal byť aj Trenčiansky hrad, pretože je to ikonické miesto.
Aká bude cezhraničná spolupráca?
Naším najbližším partnerom je české mesto Zlín, s ktorým existuje aj obsahové prepojenie v súvislosti s bývalou obuvníckou firmou Baťa. Navyše v tamojšom kongresovom centre sídli symfonický orchester, čo tiež chceme využiť. V Zlíne budeme organizovať jednu z tlačových konferencií k EHMK 2026, na ktorej takisto pozveme návštevníkov z Českej republiky do Trenčína a okolia, kde je čo obdivovať.
Myslím si, že táto časť Považia s prírodnými krásami, historickými pamiatkami a kúpeľmi je naozaj zaujímavou lokalitou. Lákadlom môže byť nielen Trenčiansky hrad, ale aj hrady Beckov, Čachtice, Tematín, Uhrovec či zámok Bojnice. Svoje čaro z hľadiska turizmu majú tiež kúpeľné destinácie Trenčianske Teplice, Nimnica a Bojnice.
V regióne sú tiež známe pútnické miesta ako Butkov či Skalka. Oslovíte na spoluprácu aj cirkev?
Áno, ale tak ako aj všetky ostatné komunity. Prajeme si, aby každá z nich bola otvorená s ambíciou prinášať obsah, ktorý zaujme. Naším cieľom je zabezpečiť rozvoj celého regiónu a možnosti pre všetky cieľové skupiny.
Trenčín je najmenšie krajské mesto na Slovensku. Považujete to za nevýhodu?
Každá nevýhoda sa dá pretaviť do výhody a naopak. Mínusom je, že tu nemáme tak rozvinutú kultúrnu a inú infraštruktúru ako v Košiciach, ktoré sú takmer päťkrát väčšie, kde je letisko, päť univerzít a jedna fakulta umenia.
Trenčín má však lepšiu polohu s dobrou dostupnosťou a diaľničným prepojením až na Viedeň. Za trenčiansky plus považujem aj politickú stabilitu v mestskej a krajskej samospráve, čo bol práve problém Košíc, kde sa počas príprav menila na radnici aj župe politická garnitúra.
V Košiciach ste sa museli vysporiadať aj s určitým vzdorom kultúrnej obce. Neobávate sa toho v Trenčíne?
To práve súviselo s politikou a nepochopením toho, že ide o projekt strategického významu pre mesto aj región. Košický projekt bol vôbec prvým na Slovensku tohto druhu, takže očakávania boli obrovské a tlak enormný. Verím, že v Trenčíne bude dobrá spolupráca, z ktorej nechceme nikoho z miestnej kultúrnej komunity vylúčiť.
Radi by sme podporili čo najviac projektov, ale od subjektov pôsobiacich v tejto oblasti očakávame väčšiu aktivitu a kreativitu. Samozrejme, zásadné pre nás budú schopnosť fungovať v partnerstvách a rozvojový potenciál.
Čo hovoríte na to, že v parlamente je zákon o EHMK?
Cely zákon je neštandardný. U nás takmer neexistujú iné zdroje ako verejné. V Bid Booku bol zadefinovaný rozpočet 31 miliónov eur, ale zatiaľ máme garantovaných 25 miliónov eur z ministerstva, kraja a mesta. Zvyšné financie sú hypoteticky z privátnych zdrojov a partnerstiev.
Ďalšia novelizácia zákona, ktorý išiel do medzirezortného pripomienkovania, nás možno prinúti robiť nejaké zmeny, ale verím, že to neohrozí naštartované veci a prípravy na EHMK 2026.
Aký má Trenčín potenciál úspešnosti?
Ak je to dobre nastavené, tak sa výsledky dostavia, hoci nie okamžite, lebo projekt by mal trvať aj po skončení EHMK. V roku 2014 nám nikto nepovedal, že Košice boli úspešným projektom, ale ovocie spokojnosti dozrelo približne o desať rokov. Návštevnosť tohto mesta rástla každoročne o dvadsať percent.
Najúspešnejšie sú práve tie projekty, ktoré pripravia dlhodobú strategickú víziu rozvoja mesta a regiónu, o čo sa snažíme aj my v Trenčíne. Keď sa dokážeme povzniesť nad niektoré malichernosti a nad to, že nie všetko sa pri takom obrovskom projekte podarí v plnom rozsahu, keď všetci pre to urobíme niečo, tak odkaz EHMK bude viditeľný ešte dlho po roku 2026. Podľa mňa je Trenčín odsúdený na úspech.
Čo tento projekt prinesie mestu, regiónu aj ďalším subjektom, ktorí budú na ňom participovať? Máte už vymyslený slogan?
Naším sloganom je „Prebúdzanie zvedavosti“. Hlavne pre zahraničných návštevníkov je tento kraj neznámy, preto im budeme hovoriť, aby sa prišli pozrieť do Trenčína a jeho okolia, kde môžu objaviť nepoznané.
EHMK je silná značka. Všetkým zainteresovaným to prinesie rast odbornej kapacity, posun prostredia a viditeľnosti mesta na národnej aj medzinárodnej úrovni, obrovské množstvo benefitov, veľký prílev investícií, rozvoj územia, rozmach turizmu a kreatívneho priemyslu.