Minister práce Mustafa Bayram v stredajšom podnete označil útok za „ohavnú vojnu proti ľudskosti, proti technológii, proti práci“ a dodal, že jeho krajina podala sťažnosť Medzinárodnej organizácii práce v Ženeve.
„Je to veľmi nebezpečný precedens,“ povedal novinárom na podujatí organizovanom združením korešpondentov OSN ACANU, jeho vyhlásenie citovala agentúra AFP.
Tento krok prichádza po tom, ako Izrael 23. septembra po takmer roku cezhraničnej paľby vystupňoval svoje nálety na bašty šíitského militantného hnutia Hizballáh v južnom Libanone, Bejrúte a východnej časti údolia Bikáa a o týždeň neskôr vyslal do južného Libanonu pozemné jednotky.
Eskalácia sa začala sabotážnymi útokmi na pagery a vysielačky používané Hizballáhom, pri ktorých v celom Libanone zahynuli desiatky ľudí a tisíce ďalších utrpeli zranenia. Izrael oficiálne neprevzal zodpovednosť za tieto útoky, ale Bayram povedal, že je „medzinárodne všeobecne akceptované… že za týmto ohavným činom stojí Izrael“.
„V priebehu niekoľkých minút padlo viac ako 4-tisíc civilistov, medzi mučeníkmi a zranenými a zmrzačenými,“ povedal, pričom hovoril prostredníctvom prekladateľa. Medzi obeťami, ktoré neboli zabité, podľa neho mnohí ľudia „prišli o prsty, niektorí úplne stratili zrak“.
„Sme v situácii, keď sa bežné predmety, ktoré používate v každodennom živote, stávajú nebezpečnými a smrtiacimi,“ povedal. „Ak sa to nebude kontrolovať, tento zločin sa môže normalizovať,“ varoval s dôvetkom, že podanie sťažnosti má „zabrániť tomu, aby sa takéto zločiny diali aj v budúcnosti“.
„Považujem to za morálnu povinnosť voči svojej krajine a svetu,“ vysvetlil
Na otázku, prečo sa Libanon rozhodol podať sťažnosť organizácii práce (ILO), Bayram poukázal na všetkých pracovníkov, ktorí boli v práci, keď náhle vybuchli pagery a vysielačky – nástroje, ktoré používali pri svojej práci.
„Považovali sme za potrebné poukázať na to, že je to v rozpore s pracovným prostredím, bezpečnosťou a ochranou, v rozpore so zásadami dôstojnej práce… ktoré háji ILO,“ povedal.
Dodal, že libanonské orgány môžu ešte podať sťažnosti v súvislosti s útokmi na pagery aj na iných medzinárodných fórach vrátane Svetovej obchodnej organizácie (WTO).
„Všeobecnejšie povedané, libanonská vláda chce… predložiť nespočetné množstvo sťažností“ na Izrael v súvislosti s jeho pôsobením v krajine, povedal, keďže „množstvo zločinov je obrovské“.
Podľa ministerstva zdravotníctva bolo v Libanone od začiatku zrážok medzi Hizballáhom a Izraelom v októbri 2023 zabitých viac ako tritisíc ľudí, z toho najmenej 1 964 od 23. septembra tohto roku, ako vyplýva z oficiálnych údajov agentúry AFP.
(tasr)