Pakt podpísal minister obrany USA LLoyd Austin a jeho filipínsky rezortný partner Gilberto Teodoro, dohoda známa pod skratkou GSOMIA umožňuje obom krajinám bezpečne zdieľať takýto typ údajov, píše agentúra Reuters.
Bezpečnostné záväzky medzi Washingtonom a Manilou sa rozšírili pod vedením prezidenta USA Joea Bidena a jeho filipínskeho náprotivku Ferdinanda Marcosa. Obaja lídri sa snažia prostredníctvom dohody brániť pred agresívnou politikou Číny v Juhočínskom mori a na Taiwane.
Krajiny pritom spoločne uzavreli zmluvu o vzájomnej obrane aj v roku 1951, na ktorú sa môžu obrátiť v prípade, že by sa jedna z nich stala terčom útoku. Filipíny zároveň vyjadrili presvedčenie, že toto spojenectvo zostane silné aj za vlády nastupujúceho prezidenta USA Donalda Trumpa.
Peking si nárokuje takmer celé Juhočínske more vrátane častí, ktoré označujú za vlastné Filipíny, Brunej, Malajzia, Taiwan či Vietnam. Predpokladá sa, že úseky vodnej trasy, cez ktoré ročne prechádza tovar v hodnote troch biliónov dolárov, sú bohaté na ložiská ropy a zemného plynu. Významné sú však aj pre rybolov.
Medzinárodný arbitrážny súd už v roku 2016 odmietol nároky Pekingu na takmer celú obchodnú cestu v Juhočínskom mori. Čína sa však nezúčastnila na súdnom pojednávaní a jeho verdikt neakceptuje.
(tasr)