Ukrajina je významným pestovateľom obilia a kukurice, pred začiatkom invázie ruských síl vo februári 2022 vyvážala cez Čierne more asi šesť miliónov ton obilia mesačne.
Obilie vyvezené z Ukrajiny zachránilo doteraz vo svete pred hladom 20 miliónov ľudí. Dodávky ukrajinských potravín sa dostali k 400 miliónom ľudí v 100 krajinách sveta. Na tretej konferencii iniciatívy Obilie z Ukrajiny to v sobotu v Kyjeve povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Rusko po spustení invázie zablokovalo ukrajinské čiernomorské prístavy. Vývoz z nich bol obnovený v júli 2022 v rámci čiernomorskej obilnej iniciatívy – dohody sprostredkovanej OSN a Tureckom. O rok neskôr však od nej Rusko odstúpilo.
„Ceny potravín v Egypte, Líbyi, Nigérii a ďalších afrických krajinách priamo závisia od toho, či môžu poľnohospodári a poľnohospodárske firmy na Ukrajine normálne fungovať. Od toho, ako rýchlo dokážeme vyčistiť naše polia od ruských mín, závisí, ako rýchlo sa obnoví obvyklá stabilita trhu s potravinami,“ hovorí Zelenskyj.
Dronové a raketové útoky ruských síl podľa neho poškodili od júla minulého roka 321 objektov v ukrajinských prístavoch a viac ako 20 obchodných lodí iných krajín.
(tasr, reuters)