Minister vnútra to uviedol v diskusnej relácii STVR Sobotné dialógy.
Na území východného Slovenska boli podľa ministra vnútra zaznamenané aktivity, ktoré naznačujú možnú prípravu teroristického útoku na kritickú infraštruktúru.
Matúš Šutaj Eštok podotkol, že podľa spravodajských informácií existuje organizovaná skupina, ktorá obhliada terén pri plynovode alebo ropovode Družba, a to nielen na Slovensku, ale aj v Maďarsku. Možný útok označil za podobný úderu na Nord Stream.
„Informácie vyvolávajú pomerne veľké obavy,“ minister vnútra. V septembri 2022 séria podmorských výbuchov poškodila plynovody Nord Stream prepravujúce ruský zemný plyn cez Baltské more do Európy
Výbuchy na plynovodoch Nord Stream, ku ktorým došlo 26. septembra 2022, zostávajú neobjasnené. Dva roky vyšetrovania priniesli rôzne verzie, pričom aktuálna teória tvrdí, že za sabotážou stoja ukrajinskí potápači vedení bývalým členom ukrajinských tajných služieb Romanom Červinským.
V Sobotných dialógoch sa dvaja diskutujúci venovali aj téme konfliktu na Ukrajine. Poslanec strany SaS Juraj Krúpa označil vojnu na Ukrajine vojnou civilizácií. „Ja vnímam Rusko ako imperiálnu krajinu s fašistickými tendenciami,” vyhlásil poslanec. Rusko kritizoval aj za spojenectvo so Severnou Kóreou, pričom jej armádu, ktorá aktuálne pomáha tej ruskej, označil za „hordu”.
Dodal, že Ukrajina pred týmito „hordami” chráni aj Európu, pričom si podľa neho Slovensko neželá, aby sme tieto „hordy” mali na našich hraniciach.
Šutaj Eštok na druhej strane ostro kritizoval fakt, že dosluhujúci americký prezident Joe Bidena Ukrajine umožnil použiť rakety dlhého doletu na ruskom území, ako aj odporúčanie Ukrajine mobilizovať mužov od 18 rokov. Bidena označil za „starého pána”.
Šéf Hlasu tiež ocenil Roberta Fica (Smer) za to, že cestoval do Číny a telefonoval s Donaldom Trumpom. Dodal, že vojna na Ukrajine sa raz skončí a vzťahy s Ruskom budú chcieť obnovovať aj ďalšie krajiny.
Ďalšou témou diskusie bola koaličná kríza. „Ja budem naďalej tvrdo pracovať na ministerstve vnútra a urobím všetko preto aj ako predseda Hlasu, aby sme mali s pánom predsedom SNS dohodu na voľbe predsedu Národnej rady, ktorý bude za stranu Hlas” vyhlásil Šutaj Eštok čím vylúčil, že by sa uchádzal o post predsedu Národnej rady. Dodal, že si myslí, že sa s predsedom SNS Andrejom Dankom dohodnú na nominácii na túto funkciu.
Funkcia je neobsadená odkedy sa dovtedajší šéf parlamentu Peter Pellegrini stal prezidentom. O funkciu mal záujem Danko, no strana Hlas odmietla funkciu prepustiť koaličnému partnerovi.
Šutaj Eštok pripustil, že vládnutie s najtesnejšou väčšinou 76 poslancov je náročné. Vyzval SNS a aj rebelujúcu skupinu okolo odídencov z klubu SNS, aby garantovali jedenástich poslancov v rámci klubu SNS. Zároveň vylúčil možnosť predčasných volieb.
Krúpa by privítal, keby predčasné voľby boli čím skôr. Vláda podľa neho nepriniesla pokoj, ktorý pred voľbami sľubovala.
Dodal, že aj trojica poslancov strany Hlas, Samuel Migaľ, Roman Malatinec a Radomír Šalitroš taktiež niekedy vypovedajú poslušnosť vládnej koalícii. Vládna koalícia sa tak podľa neho rozkladá. Za problém považuje aj blízkosť Šutaja Eštoka k Smeru.
Minister vnútra kritizoval v súvislosti s novou verziou hymny „hon“ na ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú (nom. SNS). Krúpa podotkol, že vládna koalícia dokázala spolarizovať spoločnosť aj pri tvorbe nového aranžmánu hymny.
(tasr, mm)