Americký súd zablokoval Trumpovo nariadenie o občianstve
„Mám problém pochopiť, ako môže člen advokátskej komory jednoznačne vyhlásiť, že tento príkaz je v súlade s ústavou,“ povedal sudca právnikovi amerického ministerstva spravodlivosti, ktorý Trumpov príkaz obhajoval. „Jednoducho mi to nejde do hlavy.“
Štáty - Washington, Arizona, Illinois a Oregon - tvrdili, že Trumpov príkaz porušuje právo zakotvené v klauzule o občianstve v 14. dodatku americkej ústavy, podľa ktorej je občanom každý, kto sa narodí v Spojených štátoch. „Ide o zjavne protiústavný príkaz,“ povedal sudca.
Podľa Trumpovho príkazu by všetky deti narodené po 19. februári, ktorých matky alebo otcovia nie sú občanmi alebo legálnymi stálymi obyvateľmi, podliehali deportácii a nemohli by získať čísla sociálneho poistenia, rôzne vládne dávky a možnosť, keď budú staršie, legálne pracovať.
Ak by výnos zostal v platnosti, viac než 150-tisíc novorodencom by bolo podľa žaloby odopreté americké občianstvo. Americké ministerstvo spravodlivosti zase tvrdilo, že ide o „neoddeliteľnú súčasť" prezidentovho úsilia „riešiť nefunkčný imigračný systém a pretrvávajúcu krízu na južnej hranici s Mexikom".
Obmedziť automatické udeľovanie občianstva osobám narodeným v USA sa pokúšajú aj Trumpovi spojenci v Snemovni reprezentantov. Tridsaťšesť Republikánov v utorok predložilo zákon, ktorý udeľovanie občianstva obmedzuje len na deti narodené občanom alebo osobám s oprávneným trvalým pobytom.
(reuters, echo24, tasr)