|   2025-03-06 21:33:36

Trump: USA nebudú brániť štáty NATO, ktoré neplatia dosť

Americký prezident Donald Trump vo štvrtok vyhlásil, že Spojené štáty nebudú chrániť členov NATO, ktorí neprispievajú dostatočne na vlastnú obranu.

Podľa neho aliancia stále neplní svoje finančné záväzky a niektoré krajiny sú v platbách „neposlušné“. Trump dlhodobo kritizuje výdavky NATO a počas svojho prvého funkčného obdobia pohrozil obmedzením americkej podpory.

Jeho vyjadrenia vyvolali obavy medzi spojencami, najmä vo východnej Európe, ktorí sa spoliehajú na ochranu USA v prípade hrozby zo strany Ruska.

(reuters, mja)