Sybiha telefonoval s Rubiom, riešili mier aj bilaterálnu spoluprácu
Ukrajinský minister zahraničných vecí Andrii Sybiha ozrejmil, že v piatok videol "konštruktívny hovor" so svojím americkým náprotivkom Marcom Rubiom, aby prediskutovali blížiace sa bilaterálne stretnutie v Saudskej Arábii.
"Ukrajina chce, aby sa vojna skončila, a vedenie USA je nevyhnutné na dosiahnutie trvalého mieru. Diskutovali sme aj o spôsoboch, ako napredovať v našej bilaterálnej spolupráci," spresnil.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj skôr oznámil, že v pondelok 10. marca navštívi Saudskú Arábiu. V Rijáde sa stretne s tamojším korunným princom Muhammadom bin Salmánom. Jeho tím bude následne rokovať s americkými predstaviteľmi o mieri na Ukrajine.
Poradca pre národnú bezpečnosť USA Mike Waltz už v stredu uviedol, že USA sa aktívne zapájajú do rozhovorov s Ukrajinou kvôli pokroku v rokovaniach o dohode o nerastných surovinách, ako aj potenciálnej mierovej dohode s Ruskom.
(reuters, max)